Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Platin Günün En Çok Düşen Emtiası Olmasına Rağmen 1200 $ Üzerinde

Platin piyasasının 2021'de yine açık vermesi beklenirken ons türü 1200 dolar üzerinde istikrarını koruyor.
Platin Günün En Çok Düşen Emtiası Olmasına Rağmen 1200 $ Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Platin vadelileri, Nisan ayının üçüncü haftasından bu yana ons başına 1200 dolar üzerinde seyrediyor.

Şubat ayında 1302 dolarla 6 yılın yükseğine çıkan değerli madenin yükselişi, otomobil üretiminde toparlanmanın yanında Çin ve Avrupa’da sıkılaştırılan emisyon standartlarıyla destekleniyor.

Ancak 1200 dolar üzeri seyir korunda da platin bugün günün en çok düşen emtiası olarak öne çıktı. Dünkü işlemleri 1244 dolardan sonlandıran platin, 18 Mayıs seansına yatay başlarken TSİ 05.00’e doğru 1252 dolarlık gün içi zirvenin ardından yönünü aşağıya çevirdi.

TSİ 12.50’de 1221 dolara inerek en zayıf değerini kaydetti ve sonrasında kayıplarının telafi etmeye yönlendi.
Platin 1200 Dolar üzeri
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bununla birlikte TSİ 12.30’da yüzde 1,5 kayıpla hareket ediyor. Aynı dakikalarda günün en çok eksilen emtiası olarak öne çıkıyor.

Diğer taraftan World Platinum Investment Council’in dünkü raporu platin açığının bu yıl artacağını öne sürdü.

Yayımlanan raporda, küresel aşılama programlarıyla hükümetlerin teşvik önlemleri ekonomik canlanmanın hızını sürdürürken 2021 yılının ilk çeyreğindeki platin talebinin önceki iki çeyrekteki çok olumlu büyüme trendlerini sürdürdüğü belirtildi.

Aynı zamanda platin piyasasının 2021’de üst üste üçüncü yıl açıkta kalacağı tahmin edildi. World Platinum Investment Council CEO’su Paul Wilson, 2021’deki tahmini ardışık üçüncü yıllık piyasa açığının, güçlü otomotiv ve endüstriyel talepten kaynaklandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu