Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petroldeki Savaş Rallisi Ekonomik Yıkımla Sonuçlanabilir

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte petrol fiyatlarında ralli de sürüyor. Önde gelen uzmanın “ekonomik yıkım” tahmini endişeleri katladı! İşte detaylar;
Petroldeki Savaş Rallisi Ekonomik Yıkımla Sonuçlanabilir
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı ortasında yıllar sonra ilk kez 3 hanelere çıkan petrol fiyatlarında artış sürüyor. Brent petrol bugün 121 dolarla Mayıs 2012 sonrası yüksek seviyeleri görürken ABD tipi ham petrol 116 dolarla Eylül 2008 sonrası zirve kaydetti.

Ralli aralıksız sürerken görüş bildiren bir analiz, söz konusu artışın ekonomik yıkımla sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

Ünlü Petrol Analistinden Ekonomik Yıkım Uyarısı

Petrol Haftalık Değişim
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Geniş çapta takip edilen petrol analisti Paul Sankey, savaş ve fiyatlardaki artış hakkında dikkat çekici tahminlerde bulundu.

COVID salgını dünya piyasalarını etkilemeye başladığında negatif petrol fiyatları konusunda ilk kez uyarı yapan petrol analisti olarak tanınan Paul Sankey, yükselen fiyatların talep yıkımına ve ekonomik durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

“Burada hiçbir şekilde yeterli petrolümüz olmadığından ve varil başına 120 ila 150 dolara gidip ardından ekonomik yıkıma girmemizden endişeleniyorum” dedi.

Sankey’nin yöneticisi olduğu Sankey Research’ün bir notuna göre şirket Ukrayna’daki durum çözülene kadar petrol ticaretinin varil başına 100 ila 150 dolar arasında olacağını düşünüyor.

Analist Rusya’dan gelen petrol kargolarının, işgal ve yaptırım haberlerinin ardından hareket etmediğini belirterek şöyle dedi: “Zaten çok düşük stoklarla zaten dar olan bir pazarı yakalayan büyük, fiziksel, ani bir kesinti var.”

Herkesin, yükselen fiyatların resesyona yol açacağından, petrol talebini yok edeceğinden ve birçok ekonomiyi yavaşlatacağından endişe duyduğunu ekledi.

OPEC+ Yüksek Fiyatlara Rağmen Üretimi Ilımlı Artırarak Doğru Yaptı

OPEC+ üyeleri Nisan’da üretimi beklentilerle uyumlu olarak günlük 400 bin varil artırma konusunda anlaştı.

Aşırı petrol fiyatı hareketlerine rağmen Sankey, OPEC ve müttefiklerinin planlandığı gibi Nisan ayında küçük üretim artışına bağlı kalmalarının doğru bir çağrı olabileceğini öne sürdü.

“Buradaki acil durumun ölçeği o kadar şiddetli ki muhtemelen Batılı hükümetlerin yaptığını yapmak istemiyorsunuz ki bu da acil durum stoklarını serbest bırakmak, kendinizi daha da düşük stoklarla baş başa bırakmaktır.”

Aynı şekilde, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedek kapasitelerini tüketirse, bundan sonra ne olacağının bilinemeyeceğini vurguladı.

Libya ve Irak gibi ülkelere işaret eden Sankey, herhangi riskli bir tedarik kaynağının kaybolabileceğini ve petrol fiyatlarının daha sonra varil başına 200 dolara sıçrayabileceğini belirtti.

Söz konusu nedenlerden dolayı, OPEC+ grubunun mütevazı artış planını sürdürmesini mantıklı buldu. Grubun ne olacağını görmek için avantajı elinde tuttuğuna işaret etti.

OPEC+ Kararı Büyük Bir Hata!

Sankey OPEC+ grubunun doğru karar verdiği söylese de aynı fikirde olmayanlar da var.

Starfuels Emtia Yatırım Danışmanlığı Direktörü Matt Stanley kısa süre önce yaptığı bir açıklamada üretim artışı beklediğini belirterek OPEC+ grubunda üretimi artırabilecek olanların bunu yapmak zorunda kalacağını aksi takdirde petrol fiyatlarının gerçekten rekor seviyelere çıkabileceğini ifade etmişti.

Uluslararası enerji danışmanlığı olan Goldwyn Global Strategies Başkanı David Goldwyn da OPEC+ kararının çok büyük bir hata olduğunu savundu.

Daha fazla petrol pompalamak için yedek kapasiteye sahip Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne atıfla bunların gelecekteki birincil pazarları olan Asya’yı cezalandırdıklarını söyledi.

“Kendilerini tarihin yanlış tarafına koyuyorlar, kendilerini güvenilmez bir tedarikçi haline getiriyorlar ve dünyaya ilk etapta neden Orta Doğu petrolünden kurtulmak istediğimizi hatırlatıyorlar” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%