Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol için Öngörüler Geldi! Fiyatlar Ne Kadar Olacak?

ABD Enerji Bilgi Dairesi'nin raporu ve Gcm Yatırım'ın analizi, yakın gelecekte petrol fiyatlarının seyrine ilişkin önemli ipuçları sundu. Detaylar haberde;
Petrol için Öngörüler Geldi! Fiyatlar Ne Kadar Olacak?
HABER GİRİŞ

ABD Enerji Bilgi Dairesi’nin Kısa Vadeli Enerji Görünümü Raporu, petrol piyasasının yakın geleceğine ilişkin önemli ipuçları sundu. Gcm Yatırım tarafından paylaşılan raporda, brent petrol fiyatlarının 2024’te 88 dolar, 2025’te ise 85 dolar olarak tahmin edildiği belirtildi.

ABD’nin petrol üretiminin ise 2023’te 12,9 milyon varil/gün seviyesinde olduğu, bu rakamın 2024’te 13,2 milyon varil/gün, 2025’te ise 13,7 milyon varil/gün seviyesine çıkacağı öngörüldü.

Gelecek dönemde jeopolitik risklerin arttığı Doğu Avrupa ve Orta Doğu ile OPEC+’ın kesinti politikasının brent petrol fiyatlarını 90 dolara yakın seviyelerde tutabileceği vurgulandı. Ancak OPEC dışı üretimdeki artış beklentilerinin bu etkiyi baskılayabileceği öne sürüldü.

Tahminlere göre küresel akaryakıt üretiminin 2024’te 1 milyon varil artması beklenirken, OPEC tarafında 800 bin varil üretim azalacak. Ancak OPEC dışı üretimdeki 1,8 milyon varil üretim artışının bu azalışı gölgede bırakabileceği ifade edildi.

Petrol stoklarının beş yıllık ortalamaların altında seyrettiğini ve bu durumun özellikle OPEC kesintilerinden kaynaklandığını ileri sürüldü. Yılın ilk çeyreğinde benzer bir trendin devam ettiği ancak ikinci yarıda stokların beş yıllık ortalamaya yaklaşmasının beklendiği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

OPEC dışı üretimdeki artış arz fazlasının devamını sağlayacak en önemli etken olarak öne çıkarken, ABD’nin bu alandaki rolünün büyük olduğuna işaret edildi. Gelecek yıllarda ABD’nin petrol üretiminin artmaya devam edeceği yönünde tahminde bulunuldu.

Gcm Yatırım teknik anlamda, petrol fiyatlarıyla ilgili belirsizliklerin devam ettiğini belitti. Ancak ABD petrolünde 80-84 dolar, brent petrolünde ise 83-87 dolar seviyelerinin orta vadede önemli olabileceğini vurguladı.

Brent petrol bugün TSİ 17.30 itibarıyla yüzde 0,22 artışla 83,84 lirayı test etti. Ham petrol ise bugün TSİ 17.30 itibarıyla yüzde 0,6 artışla 79,48 lira oldu.

Jeopolitik riskler ve OPEC+’ın politikaları petrol fiyatlarının seyrini belirlemede önemli faktörler olmayı sürdürürken, Haziran’da gerçekleşecek olan OPEC toplantısının piyasalara vereceği mesajlar da yakından takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.