Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Ateşkes Etkisi: Fiyat Düşmeye Devam Ediyor

Savaş geriliminin azalması, emtialardaki düşüşü destekliyor. Petrol geçtiğimiz haftalardaki zirvesini test ettikten sonra düşüşünü sürdürüyor.
Petrolde Ateşkes Etkisi: Fiyat Düşmeye Devam Ediyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dair gelişmeler, emtia fiyatlarını yakından etkilemeye devam ediyor. Bölgede ateşkesin gündeme gelmesi ile beraber, petrol kayıplarını artırdı. Brent petrol geçtiğimiz haftalarda son 14 yılın zirvesine ulaşmıştı.

O seviyeden bu yana kayıplarını yüzde 20’ye taşıyan petrol, 100 doların altına gerilemiş durumda. Nisan vadeli ham petrol, varil başına 97 dolar olurken, Mayıs vadeli Brent petrol, 99 dolara kadar geriledi. Diğer yandan Çin, yeniden patlak veren COVID-19 vakalarına yönelik karantinalar uygulamaya başladı.

Ham petrol günlük tablo
Kaynak: Paratic Piyasalar

Küresel piyasaların takip ettiği bir diğer veri ise, bu hafta FED’in alacağı faiz kararı olacak. Federal Rezerv’in bu hafta 25 baz puan faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Petrol piyasası savaştan önce daralma yaşıyordu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile azalan Rus ham petrol akışı, piyasayı daha da sıkıştıracağı endişelerine yol açtı.

İnsani kriz, yoğun bombardıman altındaki bölgelerde tırmanırken, savaşı durdurmaya çalışmak için diplomatik çabalar yürütülüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin üst düzey danışmanlarından biri, Rusya ile görüşmelerin görüntülü olarak sürdüğünü belirtti.

Rusya sert yaptırımlarla karşı karşıya kalırken ve ABD ham petrolünün ithalatını yasaklarken, ülkeye sağlanan fonlar henüz tamamen kesilmemiş olabilir.

Hindistan’ın kendi para birimini kullanarak ticareti kolaylaştıracak bir mekanizma üzerinde çalıştığı söylenirken, Danimarka’dan Rus petrolünü yüklemek için süper tankerlerin rezerve edildiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%