Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Üretim Artışı Endişesiyle 2 Dolardan Fazla Düşüş Gösterdi

OPEC’in piyasa beklentisinden daha fazla üretim artışı kararı alabileceği tedirginliği, salı günü petrol fiyatlarının %1,5’e yakın gerilemesine yol açtı.
Petrol Üretim Artışı Endişesiyle 2 Dolardan Fazla Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların perşembe günü yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısına odakladığı mart ayının ilk haftasında, piyasalarda dalgalı bir seyir hakim. Dün öğleden sonra ivme kaybetmeye başlayan petrol fiyatları, salı günü kayıplarını genişletti.

ABD türü ham petrolün varili saat 09:26’da %0,74 ekside 60,19 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 60 Dolardan İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 62 doları aşan ham petrol, kapanışı 60,64’ten yaptı. Haftanın ikinci işlem gününde kayıplarını hızlandırarak 59,45 dolara kadar indi. Son 24 saat içindeki kaybı %1,5’e yaklaştı. Haftalık bazda ise %3,58 ekside fiyatlanıyor.

%1 düşüşle 63,05 dolardan işlem gören Brent petrol ise Londra ICE Futures Europe piyasasında 62,52 dolara geriledi. Dün yıllık kazancı %30 olan Brent petrolde, son bir gündeki düşüşün ardından bu oran %24’e indi.

OPEC’in beklenenden daha fazla üretim artışı kararı alabileceği olasılığı piyasada tedirginliği artıran en önemli faktör konumunda. Küresel günlük vaka sayısını gösteren tabloda, grafiğin aşağı yönde hareket etmeye başlaması akaryakıt talebine yönelik iyimserliği artırıyor.

Kısıtlamaların kademeli bir şekilde kaldırılması da petrol fiyatlarını destekliyor. Brent türü petrol geçen hafta salgının başından bu yana ilk kez 67 doları geçti.

Ancak bu hafta yapılacak OPEC+ toplantısı şu an gündemin odağında yer alan en önemli konu. Üye ülkelerin daha fazla üretim artışı isteyebileceği ve toplantıdan böyle bir karar çıkabileceği olasılığı henüz yeni toparlanmaya başlayan petrol fiyatlarında görünümü bozabilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu