Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Tarihi Düşüşler Görülürken Durumun Kıyamet Senaryosu Oluşturmadığı Söylendi

Petrol piyasasında fiyatlar rekor düşüşle tarihte ilklerini yaşarken, Rusya'dan duruma ilişkin açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü endişelenecek bir durum olmadığını açıkladı.
Petrolde Tarihi Düşüşler Görülürken Durumun Kıyamet Senaryosu Oluşturmadığı Söylendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomi güçlü bir salgınla mücadele ederken ekonomiler de ciddi yaralar aldı. 170 bini bulan toplam can kaybı her gün biraz daha artıyor. Hayatın ülkelerde de normal seyrinden uzak kaldığı bugünlerde seyahatler, sokağa çıkışlar gibi pek çok faaliyet kısıtlandı.

Salgın geliştiği günden bu yana petrole olan talep giderek azaldı. Hatta arz fazlası öyle bir boyuta ulaştı ki, dünyanın en büyük petrol depolayıcılarında dahi boş yer kalmadı. Çünkü petrol üreticileri üretimi taleple aynı oranda düşüremedi ve sonucunda deyim yerindeyse “petrol arzı patlaması” yaşandı. OPEC ve ortaklarının yakın zamanda günlük 10 milyon varil kısıntı kararı alması hiçbir işe yaramamış olacak ki, fiyatlardaki rekor düşüşlerin etkisi devam etti.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Küresel salgının etkilerinin ne derece güçlü olduğunu gözler önüne talepteki bu sert düşüş, fiyatlardaki gerilemenin ne kadar daha devam edeceği sorularını akıllara getiriyor. Azalan taleple birlikte depoların tüm kapasitesini doldurması, dünyaca ünlü bir petrol depolama şirketi Royal Vopak yetkisince şöyle duyuruldu;

Royal Vopak Açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: “Petrol Fiyatlarında Çöküş Yaşanmıyor”

Petrol Fiyatlarında Çöküş YaşanmıyorPetrol fiyatları bir süredir düşüşteydi fakat son olarak Batı Teksas (WTI) tipi ham petrol tarihinde bir ilke imza atarak eksi 40 dolardan fiyatlanması büyük ses getirdi. Bu yaklaşık %300’lük bir değer kaybına işaret ediyordu. Peskov, seviyenin Mayıs vadeli kontratta görüldüğüne işaret etti  ve ardından şu ifadeleri kaydetti;

“Eksiye düşen petrol fiyatları değildi. Durum spekülatif ve tümüyle vade sonu kapanış işlemleriyle alakalı. Küresel petrol piyasalarındaki duruma ilişkin “aşırı olumsuz” bir gerekçe yok. Duruma ilişkin kıyamet senaryosu yazmaya gerek yok. Petrol fiyatları her ne kadar olumlu bir eğilimde olmasa da bir fiyat çöküşü de yaşanmıyor. Gerekmesi halinde, petrol fiyatlarındaki düşüşün Rus ekonomisine etkisini hafifletmek için gereken tüm araçlara sahibiz.”

Dün sıfırın altına gerileyen Batı Teksas tipi (WTI) petrol, büyük şaşkınlık yaratmıştı.

Diğer taraftan ham petrolde de düşüş eğilimi devam ediyor. Bir süredir 20 dolar altında işlem gören ham petrol dün kaydettiği hafif toparlanmanın ardından yönünü yeniden aşağı çevirdi. TSİ 12:55’te 15,91 dolardan işlem görmeye başladı. Analistler fiyatlarda yükseliş trendi için 23,90 dolar seviyesi üzerinde bir seviyenin gerekebileceğini belirttiler.

Petrol talebinde görülen aşırı gerilemeler fiyatları alt üst ederken, seyrin normale dönme zamanının koronavirüs gelişmelerine bağlı olacağı düşünülüyor. Ülkelerde ekonomik faaliyetlerin eski düzenine dönmeye başlaması ise piyasalardaki iyileşmenin ilk işareti olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%