Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Piyasaları için En Büyük Siyah Kuğu Olayı Hürmüz Boğazı’nda Aksama

Petrol piyasasındaki en büyük siyah kuğu olayı, Hürmüz Boğazı'nda bir aksama olarak nitelendirildi.
Petrol Piyasaları için En Büyük Siyah Kuğu Olayı Hürmüz Boğazı’nda Aksama
Son Güncelleme: 
Yorum

S&P Global analisti Dave Ernsberger, petrol piyasasındaki en büyük siyah kuğu olayını Orta Doğu’daki en kritik noktada bir aksama olarak nitelendirdi. Bugün CNBC’ye verdiği demeçte; piyasanın Hürmüz Boğazı’ndaki gemi trafiğinde herhangi bir aksamaya karşı fazlasıyla maruz kaldığını belirterek dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Hürmüz Boğazı, petrol üreticilerinin Orta Doğu‘dan dünya çapındaki pazarlara ham petrol taşımak için kullandıkları önemli bir kanal ve ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre 2018’de su yolu üzerinden günlük 21 milyon varil petrol taşındı. Dave Ernsberger de duruma atıfta bulunarak şöyle dedi:

“Sıcaklık değişimini görecek olsaydık ve birisi bu trafiği bozmaya başlarsa, bu, pazarları 10 veya 15 yıldır görmediğimiz bir paniğe gönderecek türden bir etkinlik olurdu.”

Daha önce konuşan analistler de İran’ın Hürmüz Boğazı’nı bloke etmesi halinde petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkacağını söylemişlerdi.

İran Hürmüz Boğazı Petrol Piyasaları için En Büyük Siyah Kuğu Olayı Petrol piyasaları için en büyük siyah kuğu olayının ne olacağı yönündeki soruya Ernsberger; “Şüphesiz herkesin aklında olan bir şey var, bu hafta ortaya çıktı ve siyah bir kuğu olayı açısından yılın geri kalanında pazarın aklında olacak” dedi.

Siyah kuğu olayının, finansal piyasalar için ciddi sonuçları olan nadir ve öngörülemeyen olayı ifade ettiği bilgisi ayrıca verildi. İran’ın gemi trafiğinin peşinden gitmediğini belirten Ernsberger, yine de önümüzdeki aylarda herkesin gözünün bu olayda olacağını vurguladı.

Hürmüz Boğazı‘nın hedef alınmamasının yakın bir kurtuluş olduğunu bildiren Ernsberger, konuşmasını şöyle tamamladı: “Herkes biliyor ki bu savunmasız geçit, bu savunmasız nokta, bu tür bir politik ortamda gerçekten oyunda olabilir.”

Sonuçta ABD ile İran arasındaki gerilimin Trump’ın açıklamalarıyla yatışması piyasaları biraz sakinleştirse de çatışmanın hala yükselme riski var. Pek çok uzman da yatırımcıları bu yönde uyararak onları temkinli olmaya davet ediyor. Gerilimin yükselmesi durumunda petrol fiyatlarının üç haneli rakamları görebilecek olması da durumun ciddiyetini artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%