Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarında Mayıs Vadelilerindeki Tarihi Düşüşün Etkisi Sürüyor

Petrol piyasasında, Salı günü vadesi dolacak olan Mayıs WTI kontratlarının tarihte ilk defa sıfırın altına inmesinin yankıları sürüyor.
Petrol Fiyatlarında Mayıs Vadelilerindeki Tarihi Düşüşün Etkisi Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 170 bin insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgını ekonomiyi durma noktasına getirdi. Salgın hastalığın aylardır devam etmesiyle neredeyse tüm işletmeler, fabrikalar, restoranlar, lokantalar ve akla gelebilecek tüm ticari faaliyetlere kısmi olarak ara verildi.

İnsanların evde durması, seyahatlerin bitmesi, en önemlisi de uçuşların olmaması sebebiyle akaryakıta olan ihtiyaç sıfıra indi. Bu doğrultuda arz edilen petrolü depolarda koyacak yer kalmadı. Geçtiğimiz günlerde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları üretimi günlük 10 milyon varil azaltma kararına vardı. Ancak daha önceki haberlerimizde de sık sık değindiğimiz gibi bu hamle fiyatların toparlanmasında en ufak bir pozitif etki yaratmadı.

Amerikan enerji şirketlerinin kapasitelerinin dolması ile birlikte dün akşam Mayıs vadeli petrol kontratları tarihte ilk defa sıfırın altına indi. %300’den fazla düşüş gösteren ve Salı günü vadesi dolacak olan ABD ham petrolü eksi 40 dolara kadar geriledi. Bu sabah hafif toparlansa da halen eksinin altında seyrettiğini görmekteyiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolü Mayıs vadelisi, artık depolarda yer kalmamasının etkisiyle tarihte ilk defa eksiyi gördü.
WTI Tarihte İlk Kez Ekside
Kaynak: Markets Insider

Kovid-19 salgını deyim yerindeyse dünya düzeninin tersine döndürdü. Tarihte de günümüzde de birçok savaşın başlama sebebi olan petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş salgının etkilerinin ne kadar büyük olduğunun bir ispatı oldu.

Fiziksel petrole talebin azalmasından dolayı eldeki kullanılmamış petrolün artık depoların kapasitelerinde aşması sebebiyle fiyatlar ilk defa sıfırın altına indi. Mayıs vadelilerinin %300 düşüşle eksi 40 dolar kadar inmesi satıcıların neredeyse ellerindeki petrolü vermek için alıcılara para ödemesi anlamına geliyor.

Çünkü zaten talep şokunun yaşandığı bir ortamda hiçbir yatırımcı vadesi dolmak üzere olan bir petrol kontratını elinde bulundurmak istemiyor. Bloomberg HT’de yer alan bir haberde, Teksas’taki bazı üreticilerin müşterilerine petrol almaları için para ödeme olasılığı üzerinde durdukları öğrenildi.

NYMEX Batı Teksas Petrolü (WTI) Mayıs vadeli konratlar TSİ 11:33’te %99,23 yükseliş gösterse de halen sıfırın altında 0,29 dolarda seyrediyor. Kontrat açılışın ardından eksi 16,74 ile artı 2,54 arasında hareket etti.

Mayıs Vadelisi Sert Düşüşün Ardından Hafif Toparlandı
Kaynak: Bloomberg

Dün eksi 37,63 dolardan kapanan fiyatlar bugün hafif toparlanma gösterdi. Ancak fiyatlar halen 1946 yılından bu yana en düşük seviyelerde seyrediyor. ABD’nin kilit depolama ve dağıtım merkezi olan Cushing stoklarının Şubat ayı sonu itibarıyla %48 artışla 55 milyon varile çıktığı biliniyor. Söz konusu artışlar, OPEC’in üretim kesintisi hamlesinin de etkisiz kalmasına sebep oluyor.

Şu dakikalarda ham petrolün varil fiyatı %10,77 kayıpla 18,19 dolardan işlem görüyor.
Petrol Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar vadelilerdeki düşüşün etkisiyle sert geriledikten sonra bu sabah hafif toparlanmıştı. Ancak şu sıralar yönünü yeniden eksiye döndüğünü görmekteyiz. Brent petrolün varili ise TSİ 12:22’de %18,62 düşüşle 20,81 dolardan işlem görüyor.

Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezi Jason Bordoff, Mayıs kontratındaki düşüşün vadesinin yaklaşmış olmasına bağladı. Çin’de hayatın yavaş yavaş toparlanmaya başlamasının etkisiyle Brent petrol bu sabah 25 doların üzerini görmüştü. Ancak genel olarak piyasadaki olumsuz tablonun etkisiyle o da düşüşe geçti.

IHS Markit Ltd.’nin başkan yardımcısı Daniel Yergin, “Mayıs kontratı vadesini inleme ile değil, ilkel bir çığlıkla tamamlıyor.” şeklinde dikkat çekici bir yorumla durumu özetledi.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın fiyatlardaki düşüşün ardından 75 milyon varil ham petrol alacağı öğrenildi. Trump, söz konusu düşüşün kısa vadeli olacağını belirterek, bunun nedeninin şu an herkesin evlerinde kapalı olması ve arabalarını kullanmamasından kaynaklandığını ifade etti.

“ABD olarak, Stratejik Petrol Rezervimize 75 milyon varil petrol alacağız. Şu anda 75 milyon varil alacak kapasitemiz var. Şimdi petrol almanın tam zamanı.” diyen Trump, bir ay içerisinde ham petrolün 25-28 dolar seviyesine çıkacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu