Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Haziran Ayından Bu Yana En Büyük Haftalık Kayba Hazırlanıyor

ABD-Çin ticaret savaşı ve her yerde artan vakalar petrolde toparlanmayı geciktirirken, fiyatlar Eylül ayına düşüşle başladı. Haftalık bazda da derin kayıp vermekte.
Petrol Fiyatları Haziran Ayından Bu Yana En Büyük Haftalık Kayba Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. 26 milyon 475 bin hastanın rapor edildiği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği virüs salgını alınan tüm tedbirlere ve uygulamalara rağmen kontrol altına alınabilmiş değil.

Dünyanın dört bir yanından günlük vakalarda yeniden artış olduğuna dair haberler gelirken, bu olumsuz tablo finansal alanda da etkisini gösteriyor. 873 bin kişinin hayatını kaybettiği salgın Mart ve Nisan aylarında petrol fiyatlarına tarihi düşüş yaşatmıştı.

Küresel talebin sert düşmesi fiyatları etkilerken Haziran başı itibarıyla ülkelerin ekonomilerini açmaya başlaması hafiften toparlanma sağladı. Fakat yine de istenen yükseliş tam olarak gerçekleşmedi.

Eylül ayına zayıf bir başlangıç yapan petrol gerek doların güçlenmesi gerekse salgının hala kontrol altına alınamamasından dolayı New York piyasasında Haziran ayından bu yana en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 40,84 dolara kadar geriledi.
Ham Petrol Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrolün varil fiyatı TSİ 09:43’te %0,87 ekside 41,00 dolardan işlem görüyor. Dün kapanışı 41,37’den yapan petrolün bir aylık vadeli fiyat farkı Haziran ayından bu yana bakıldığında vadesine yakın olan kontratların fiyatlarının uzun vadeli kontratlardan düşük olması anlamına gelen en yüksek contango seviyesinde.

Bu da yatırımcıların hala arz kaynaklı endişe duyduğunu ve pandeminin etkisiyle azalan talebin tam olarak toparlanma sağlamadığını gösteriyor. Haziran ayının başıyla birlikte ülkeler salgını kontrol etmek için koyduğu kısıtlamaları kaldırdı.

İşyerlerinin açılması ve uçuşların başlaması akaryakıta olan talebi artırsa da tüketim tarafında hala kriz öncesi seviyeye dönülmüş değil. Bir de son haftalarda artan vakalar eklenince, petrol fiyatları Eylül ayının ilk haftasında zayıf bir performans sergiledi.

Ham petrolün varili son bir hafta içinde %5,85, bir ay içinde ise %0,78 oranında geriledi. Analistler 41,50 – 42,00 bölgesi altında kaldığı sürece düşüş beklentisinin devam edeceğini söylüyor. Bu durumda 40 dolar ve altı seviyeler gündeme gelebilir. Yükseliş isteğinin gerçekleşmesi için ise 42 dolar üzerinde 4 saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında 43,53 dolara kadar geriledi.
Brent Petrol %1 Kayıp
Kaynak: Investing

Bir yanda artan vakalar, diğer yanda ABD ile Çin arasındaki gerilim ve hükümetlerin ekonomiyi desteklemek için teşvik paketleri petrol fiyatlarını baskılayan en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Brent petrolün varili şu dakikalarda %0,99 ekside 43,62 dolardan işlem görüyor. Gün içinde 43,53 – 44,03 arasında hareket etti.

Oversea-Chinese Banking Corp ekonomisti Howie Lee, genel durum itibarıyla ekonomide belirsizlik olduğunu ve insanların riskli varlıklarını sattığını söyledi. Küresel piyasalarda bugün yatırımcıların radarında ABD tarım dışı istihdam verileri yer alıyor olacak.

Fiyatlar bu haftayı düşüşle kapatmak üzere olsa da ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan veriler kayıpların sınırlı olmasına yardımcı oluyor. Dün açıklanan verilere göre ülkede ham petrol stokları haftalık bazda %1,8’e denk gelen 9,4 milyon varil düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%