Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarındaki Belirsiz Toparlanma Netleşmeye Başlıyor

Petrol fiyatlarının aldığı büyük darbenin ardından belirsiz devam eden toparlanma sinyalleri, artık daha net bir hale gelmeye başladı.
Petrol Fiyatlarındaki Belirsiz Toparlanma Netleşmeye Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisiyle birlikte talep eksikliği ve arz fazlalığı yaşayarak gerileyen petrol fiyatları, ekonomilerin açılmaya başlamasıyla toparlanıyor. Ayrıca OPEC ve diğer önemli petrol üreticilerinin üretim kesintisi yapma konusunda anlaşmaları da fiyatların toparlanmasını sağlamıştı.

Ancak dün üretim kesintisinin gevşetilebileceği yönündeki haberler fiyatların baskılanmasına neden oldu. Buna ek olarak yeniden alevlenen ABD-Çin ticaret savaşı da fiyatların dün düşmesine neden olmuştu. Tüm bunlara rağmen petrol fiyatlarının belirsiz olan toparlanması bir miktar daha netleşmeye başladı.

Hem Brent hem de West Texas Intermediate ham petrolü, bir ay önceki düşük seviyelerinden toparlandı. Brent petrolü 36 doların üstünü gördükten sonra bir miktar geriledi.

Petrol Fiyatları Günlük Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bugün %1,55 oranında ekside 34,20 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolü ise dün başlattığı düşüşü bugün sürdürüyor ve %3,44 oranında ekside 31,70 dolardan alıcı buluyor.

OPEC ile Çin Arasındaki Diyalog

Petrolde son dönemde görülen toparlanmanın nedenlerinden birisi OPEC ve Çin arasındaki diyalog oldu.

13 ülkeli enerji karteli OPEC, üye olmayan üretici ülkeler grubu NOPEC ile günlük 10 milyon varil civarında kesinti için anlaşmıştı. Bu şekilde küresel arzın yaklaşık %10’unun azaltılması ve arz fazlalığı sorununun çözülmesi amaçlandı.

Çin Petrol İthalatı - 2019
Kaynak: EIA

Bu ayın başlarında OPEC, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin ile küresel ham petrol piyasasını dengelemek için birlikte çalışmak üzere anlaştı. Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua, OPEC Genel Sekreteri Mohammed Sanusi Barkindo ile Viyana’daki genel merkezde bir araya geldi.

Görüşmenin, gelecekteki işbirliği için sağlam bir temel oluşturduğu belirtildi. Ayrıca katılımcılar, OPEC ile Çin arasında derinleşen diyalog konusunda da oldukça hevesliydiler.

Yatırımlardaki Durgunluk

Barkindo Viyana’da yapılan toplantıda, “Koronavirüs pandemisi bu ilişkiyi daha da güçlendirmek için fırsat sağladı ve küreselleşme güçlerinin geri dönüşümsüz olduğunu kanıtladı. Şu anda pandemiden öğrendiğimiz dersler, çok taraflılığın ve uluslararası işbirliğinin zaferinin tartışılmaz hale getirilemeyeceğini açıkça ortaya koyuyor,” ifadelerini kullandı.

OPEC’e göre Zhang, Çin’in iyileşme yolunda olduğunu söyledi. Ülkenin yakında petrol endüstrisinin desteklenmesine yardımcı olacağını ve eski enerji tüketim kalıplarını geri kazanmayı umduğunu açıkladı.

Küresel Enerji Yatırımlarındaki Düşüş
Kaynak: EIA

Zhang, Çin’in küresel petrol endüstrisini istikrarlı hale getirmek, geleceğin enerji güvenliğini sağlamak ve enerji geçişini kolaylaştırmak için OPEC ile yakın çalışmak istediğini de sözlerine ekledi.

Bu kapsamda fiyatları desteklemesi tahmin edilen faktörlerden birisi de gelecekteki arzı kısıtlayabilecek enerji yatırımlarındaki düşüş olarak karşımıza çıkıyor.

BBC’nin dün yayımladığı bir habere göre; koronavirüs krizi, küresel enerji yatırımlarında tarihin en büyük düşüşüne neden oluyor. Salgından önce fonlamanın %2 artacağı tahmin ediliyordu. Ancak şu anda Uluslararası Enerji Ajansı %20 düşmesini bekliyor.

Özellikle fosil yakıtların sert bir şekilde vurulduğu söylenirken, petrol için %30 ve kömür için %15 fon düşüşü gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Rusya’dan Petrol Üretiminin Düzenlemesi için Yeni Plan

OPEC+ tarafından onaylanan mevcut üretim kısıtlamaları 2020’de sona erecek. Bu zaman geldiğinde Rus hükümetinin kaynak açısından zengin ülke için petrol üretiminin restorasyonunu hazırlayacak bir plana onay verdiği bilgisi de alındı.

Rusya Petrol Üretimi
Kaynak: The Global Economy

Birinci Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov’un bürosuna göre; bir hükümet komisyonu ilk önce enerji ve maliye bakanlıkları tarafından petrol üreticilerinin bir bitmemiş petrol kuyuları fonu oluşturmasına yardımcı olacak önerileri desteklemeyi kabul etti.

Belousov, tedbir petrol şirketlerini alanların daha da geliştirilmesi için fon yatırımı yapmaya teşvik edeceğini umuyor. Bu haber, önümüzdeki yıllarda Rusya’daki söylentiye göre ülkenin enerji stratejisine ilişkin olarak dengeleme girişiminde bulunuyor.

Komisyonun bir araya geldiği Salı günü, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, OPEC+ kesintilerinin uygulanmasını görüşmek üzere bir dizi Rus petrol şirketinin temsilcileriyle bir araya geldi. Novak’ın mevcut günlük 2,5 milyon varil kısıtlamasını Haziran ayının ötesine uzatma olasılığını da tartıştığı bildiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%