Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları OPEC Kararını Beklerken Kazanç Bölgesinde Tutunuyor

Piyasalar öğleden sonra başlayacak OPEC toplantısından üretim konusunda çıkacak kararı beklerken, petrol 67 dolara yakın işlem görüyor.
Petrol Fiyatları OPEC Kararını Beklerken Kazanç Bölgesinde Tutunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Omicron varyantının talep görünümünde yarattığı endişe ile dalgalı seyreden petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısından çıkacak karara odaklanmış durumda.

Dün başlayan toplantı, bugün ihracatçı ülkelerle devam edecek. Piyasa üretim artışının devam etmesi veya arzın kontrol altına alınması konusunda farklı senaryoları değerlendiriyor. Fiyatlar ise aylık 400 bin varillik artışın askıya alınacağı beklentisiyle pozitif seyrediyor.

ABD ham petrolü 66,89, Brent türü 70,24 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 66 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

West Texas Intermediate petrolü geçen hafta verdiği kayıpların bir kısmını telafi etse de zayıf bölgede kalmayı sürdürüyor. Dün 70 dolar sınırına dayanan ham petrol, kapanışı 65,57 seviyesinden yaptı.

Küresel piyasalarda 64 dolara indikten sonra, sabah 10.00 sularında %2 artışla 67 dolara yakın işlem gördü. Son dönemde verdiği kayıpların ardından haftalık değişimi %20 düşüş olarak güncellendi.

Fiyatlarda geçen hafta Omicron varyantının yarattığı endişe ile panik satışları yaşandı. Bunun ardından OPEC’in vereceği karar daha önem kazandı. Birçok piyasa yorumcusu günlük 400 bin varillik kademeli üretim artışının iptal ya da erteleneceğini düşünüyor.

Uzmanlar 67 dolar üzerinde kalmasının iyileşme ihtimalinin korunmasına zemin hazırlayacağını belirtiyor. Bu arada dün açıklanan verilere göre ABD’de ham petrol stokları haftalık bazda 910 bin varil azaldı.

Analistler ham petrolde 65 seviyesinin kritik olduğunu belirtirken, 65,00 – 61,70 – 58,35 seviyeleri destek, 66,75 – 70,70 – 74,20 seviyeleri direnç fiyatları olarak takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu