Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Yıllık Zirveyi Gördüğü Haziran’da %10 Yükseldi

Stoklardaki düşüş, aşılama çalışmaları ve seyahat engellerinin kaldırılması petrol piyasasını son yılların en iyi yarı yıl performansına yönlendirdi.
Petrol Fiyatları Yıllık Zirveyi Gördüğü Haziran’da %10 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları 2019 yılı sonunda başlayan Covid-19 pandemisi etkisiyle verdiği kayıpların tümünü silmeyi başardı. Batı Teksas türü ham petrolün varili yıllık bazda %85, Brent türü ise %80 oranında yükseldi.

Tüm dünyada aşılama çalışmalarının hızlanması, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını kaldırması talep görünümünü olumlu etkiledi. Toparlanmasını hızlandıran petrol fiyatları 2021’in ilk yarısında %50’den fazla yükseldi.

Ham petrolün varil başına fiyatı %0,89 artışla, 73,64 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol Aylık Değişim Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan ham petrolü, geçtiğimiz günlerde 74 doların üstüne çıktı. Bu seviye son bir yılın en yükseği oldu. Birçok ülkede delta varyantı kaygısı yeni kısıtlamaları getirse de piyasa şu an için bu durumu göz ardı ediyor.

Petrolde günlük kazanç %1’in üzerinde. Haftalık olarak %0,20 ile sınırlı pozitiflik gösterse de aylık bazda %9,73 oranında yükseldi. %1 artış gösteren Brent petrol 75 dolarda hareket ederken, yıllık zirvesi 76,6 dolar oldu.

Analistler kısa vadede, yaz aylarında tatillerin de başlamasıyla talebin arzı geçeceğini düşünüyor. Bu durum ise fiyatlardaki rallinin devam edeceği anlamına geliyor. Ham petrolde 72,50 dolar üzerindeki kalıcılıkta yükseliş beklentisinin korunacağı ifade edildi.

Venbey Yatırım sanah analizinde, “Teknik anlamda ham petrolde gün içi destek seviyeleri 72.50  ve 71.80  dolar iken, direnç seviyeleri  73.80  ve 74.20 dolar olarak karşımıza çıkıyor.”  yorumuna yer vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu