Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Goldman’ın OPEC+ Tahminiyle Geriledi

Petrol fiyatları bugün ekside seyre rağmen son yılların yüksek seviyelerinde kaldı. Ancak Opec+ toplantısı yönü değiştirebilecek nitelikte! İşte detaylar...
Petrol Fiyatları Goldman’ın OPEC+ Tahminiyle Geriledi
Yorum

2022’nin ilk ayını güçlü tamamlayan petrol, bugün negatif seyre rağmen son yılların yükseklerinde fiyatlanıyor. Brent petrol aylık bazda yüzde 13’ün üzerinde değer kazanırken ABD tipi ham petrol (WTI) aylık yüzde 17 artıda performans gösteriyor.

Petrol Fiyatları Geri Çekiliyor

Petrol Düşüşte
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Brent ve ABD ham petrolü geçen haftanın sonunda 90,63 ve 88,83 dolar ile Ekim 2014’ten bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Yazım sırasında her iki tür de ekside işlem gördü. WTI petrol, bugün 87,03 – 88,57 dolar aralığında fiyatlandı. Brent petrol de 87,85 – 90,36 dolar aralığında kaldı. Ekside seyre rağmen fiyatlamalar 7 yılın yüksek seviyelerinden fazla uzaklaşmadı.

Goldman Sachs’ın Opec+ Tahmini Petrolü Negatif Etkiledi

Reuters petroldeki hafif gerilemeye ilişkin haberinde, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve müttefiklerinin bu haftaki toplantıda arzı artırmaya yönelik beklenenden daha ileri gidebileceğine yönelik spekülasyonlar ve ABD stoklarında artış tahminlerinin etkili olduğunu yazdı.

OPEC+ olarak bilinen örgütün Çarşamba günkü toplantısında kademeli üretim artışı politikasını sürdürmesi beklenirken, Goldman Sachs daha fazla adım atılması için  olasılık gördü.

Bankanın 31 Ocak’taki bir notunda “Son rallinin hızı ve ithalatçı ülkelerden gelen muhtemel baskı göz önüne alındığında, bu toplantıda daha hızlı bir artırım potansiyeli görüyoruz” dedi.

PVM Oil Associates analisti Tamas Varga’nın petrol piyasasının şu anda tamamen yükseliş eğilimli olduğunu belirterek gücün arkasındaki en önemli faktörleri uluslararası gerilim, sıkışık arz algısı ve soğuk kış olarak gösterdiğini yazdı. Varga, fiziksel ham petrol piyasasındaki artan farklılıkların arz sıkıntısına işaret ettiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%