Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Küresel Gelişmelerle Sürüyor

Petrol fiyatları artan vakaların, Süveyş Kanalı’nda yaşanan sıkıntıyı gölgede bırakmasıyla %2’ye yakın düşüş gösterdi.
Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Küresel Gelişmelerle Sürüyor

Çarşamba günü 61,18 dolardan kapanan ham petrol, bu sabah yeniden 59 dolar altına inerken, Brent petrol 63 civarında geziniyor. Petrol fiyatları bir yandan yükselişe geçen koronavirüs vakaları, diğer yandan artan stok verileriyle dün elde ettiği kazancı geri verdi.

Amerikan ham petrolünün varil fiyatı, saat 11.18’de %1,54 düşüşle, 60,23 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 60 Dolardan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolünün fiyatı gün içinde 59,70 – 60,87 arasında hareket etti. Gün aralığı 63,00 – 64,23 olan Brent petrol ise şu an %1,06 ekside 63,73 dolardan işlem görüyor. Analistler ham petrolde 61,00 – 61,50 bölgesi dışındaki hareketlerin yön belirleyici olacağını ifade ediyor.

Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı verilere göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 1,9 milyon varil arttı. Son beş haftadır stoklarda artış olması yatırımcıları endişeye sokarken, asıl kaygı artan vakalardan kaynaklanıyor.

Worldometers verilerine göre dünya genelinde coronavirüse yakalanan kişi sayısı 126 milyona yaklaştı. Özellikle Avrupa ülkelerinde üçüncü dalga endişesiyle kısıtlamaların sıkılaştırılmasının petrol talebini baskıladığı ifade ediliyor.

Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde ise vakalar ciddi şekilde artmaya başladı. Talebin yeniden düşeceği kaygısı fiyatların son 24 saat içinde %2’den fazla azalmasına sebep oldu.

Piyasalar bir taraftan da Süveyş Kanalı’ndaki gelişmeleri takip ediyor. Dünyanın en büyük ticaret yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda, petrol taşıyan bir gemi önceki gün karaya oturdu.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, kanalda yaşanan sıkıntıya rağmen fiyatlardaki düşüşe dikkat çekerek, talep endişesini ortadan kaldırmadığını söyledi.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum