Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Biden’ın Beklenen Rezerv Planıyla Sert Düşüyor

Rusya-Ukrayna savaşının tarihi seviyelere yükselttiği petrol fiyatlarında bugün sert gerileme var. Nedeni ve petrolde son durum haberde;
Petrol Biden’ın Beklenen Rezerv Planıyla Sert Düşüyor
Yorum

Dünyanın ikinci en büyük petrol ihracatçısı pozisyonuna sahip Rusya’ya karşı sert yaptırımlar ve arz endişeleri petrol piyasalarında ciddi sarsıntı yarattı.

Hem ABD türü ham petrol hem de Brent petrol, savaş sırasında 2008 krizi sonrası en yüksek değerlere ulaştı. Savaşa ilişkin gelişmelerin yanında arz faktörü izlenirken bugün emtiada yüzde 5’lik sert düşüş kaydediliyor.

Ham Petrol Biden’ın Beklenen Rezerv Hamlesiyle Düşüyor

Ham Petrol Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

7 Mart’ta 130 dolara kadar çıkarak 2008 sonrası en yükseğe çıkan ABD tipi ham petrol, ayın ortalarında iki hanelere gerilese de düşüş kısa süreli oldu.

Salı günü gerçekleştirilen Rusya-Ukrayna müzakerelerinin yarattığı iyimserlikle 100 dolar altına inen petrol, dün 104-108 dolar aralığında seyretti. Yazım sırasında yüzde 5 civarında ekside işlem görürken seans içinde 100-107 dolar aralığında durdu.

WTI petrolde düşüş Biden yönetiminin ABD rezervlerinden yaklaşık altı ay boyunca günde 1 milyon civarında varil petrolü serbest bırakmayı düşündüğüne ilişkin raporlarla yönlendirildi.

CNBC tarafından aktarılan bilgilere göre Beyaz Saray’ın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından rekor seviyelere ulaşan benzin fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan planı Perşembe günü açıklaması bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın beklenen hamlesi ABD ve müttefikleri olarak yükselen enerji fiyatlarını kontrol etme amacı taşıyor. Biden yönetimi, Kasım ayında diğer ülkelerle koordineli olarak stratejik rezervden 50 milyon varilin serbest bırakıldığını duyurdu.

Ukrayna savaşı başladıktan sonra ise ABD ve diğer 30 ülke, toplamın yarısı ABD’den olmak üzere, rezervlerden 60 milyon varil daha fazla bırakmak için anlaştı.

Öte yandan Brent petrol de Biden yönetiminin stratejik rezervleri serbest bırakma planıyla geriledi. 7 Mart’ta 140 dolara çıkan Brent, ham petrolle paralel şekilde dalgalı seyretti. Müzakere günü 102 dolara kadar gerilerken bugün yüzde 5 üzeri kayıpla 104-114 dolar aralığında fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%