Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ağustos Ayını Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor

Coronavirüs vakalarında artış olması arz bolluğu endişesini gündemde tutmasına rağmen petrol fiyatları pozitif tarafta kalmaya devam ediyor.
Petrol Fiyatları Ağustos Ayını Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayının son işlem gününde petrol fiyatlarının yukarı yönde hareket ettiğini görmekteyiz. Mart ve Nisan aylarında tüm dünyanın yaşadığı salgın hastalık fiyatlarda tarihi düşüşlere yol açmıştı.

Ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte toparlanma başlasa da henüz pandemi öncesi seviyelere ulaşılmış değil. Yine de Ağustos ayı tüm olumsuzluklara rağmen petrol piyasası için iyi geçti denebilir.

ABD türü ham petrolün varili TSİ 12:22’de %1,14 artıda 43,44 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 43 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Temmuz sonunda 40 dolar civarında seyreden ham petrolün varili, Ağustos ayı içinde 44 doları test etti. Fiyatlar son haftalarda kayda değer düzeyde artış gösterdi. Öyle ki Covid-19 vaka sayısının dünya genelinde 25 milyonu aşması ve birçok yerde ikinci dalganın başlaması bile bu toparlanmaya engel olamadı.

Günlük vakalarda artış olan Hindistan gibi ülkeler eski kısıtlamalara geri dönerken, petrolde arz bolluğu endişesine rağmen fiyatlar dördüncü ayını da kazançla tamamlamak üzere. Bir yanda 850 bin insanın öldüğü sağlık krizi, diğer yanda da ABD’nin Meksika Körfezi’nde meydana gelen kasırganın etkileri izleniyor.

Geçen hafta kasırga nedeniyle ABD’de büyük rafinerilerde üretim durdu. Bu gelişme fiyatlara olumlu yansırken, gelen haberler rafineri tesislerinde toparlanmanın başladığı yönünde. Fiyatlar pozitif tarafta kalsa da 43 dolar sınırının üzerinde kalıcılık sağlamada güçlük çekiyor.

Ham petrolün varil fiyatı son bir hafta içinde %1,54, bir ay içinde %6,03 oranında artış gösterdi. GCM Yatırım analistleri gün içinde 42,50 – 43,00 bandı üzerinde kalması halinde yükselişin devam edeceğini belirtiyor. Düşüş durumunda 42,50 altında 41,50 ve 40,00 dolar seviyesine geri çekilmeler bekleniyor.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında 46,51 dolara kadar yükseldi.
Brent Petrol 46 Dolar
Kaynak: Investing

Şu dakikalarda %1,40 artıda 46,45 dolardan işlem gören varil Brent petrol, ay içerisinde 43-46 dolar arasında hareket etti. Analistler fiyatlardaki yükselişte ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Beyaz Saray’ın coronavirüsle mücadele kapsamında 1,3 trilyon dolarlık teklif sunacağını duyurmasının etkisi olduğunu belirtiyor.

Hindistan’da günlük en yüksek vaka sayısına ulaşılırken, ABD’nin büyük eyaletlerinde vakalarda yeniden artış olduğu bildirildi. Bu gelişmeler akaryakıta olan talep, dolayısıyla da fiyatlar üzerinde en büyük baskı unsuru konumunda.

Oanda Corp. Asya ve Pasifik piyasa analisti Jeffrey Halley, petrolde görünümün hala pozitif olduğunu fakat yükselişin kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi.

Covid-19 vakalarına dikkat çeken analist, ekonomisini yeniden açan hemen her ülkede, salgının en başındaki zamanlara geri dönüldüğünü dile getirdi. Türkiye’de de günlük vakalar son bir haftadır yükselişe geçmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%