Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pegasus Hisseleri Satıcılı Seyrin Etkisiyle Haftalık Kaybını %2’ye Taşıdı

Ağustos ayında yolcu doluluk oranında 9,5 puan düşüş olan Pegasus hisseleri, zayıf verilerin etkisiyle düşüyor.
Pegasus Hisseleri Satıcılı Seyrin Etkisiyle Haftalık Kaybını %2’ye Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) hisse senedi güne düşüşle başlayıp, genel olarak negatif performans sergiledi. Önceki kapanışını 70,05 liradan yapan hisseler, yatırımcıların Ağustos ayı trafik sonuçlarını değerlendirdiği güne 69,55’ten başladı.

Firmanın toplam yolcu trafiği, 2019 yılı ile karşılaştırıldığında %16 azaldı. Yolcu doluluk oranında ise yıllık bazda 9,5 puanlık düşüş oldu. Rakamların zayıf gelmesi borsa yatırımcısının davranışına da yansıdı.

Pegasus hisse senedi fiyatı, saat 14.36’da %0,29 ekside işlem görüyor.
Pegasus Hisseleri %0,29 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Güne düşüşle başlangıç yapan şirket hisseleri açılışla birlikte önce 69,2 liraya indi. Ardından hafif toparlanma gösterse de kazanç tarafındaki hareketliliği çok belirgin olmadı.

69,90 liradan işlem gören hisselerin gün içi dip ve tavan seviyeleri 69,20 – 70,20 ile dar aralıkta gerçekleşti. Perşembe günkü işlemlerde çok fazla artış sağlayamayan Pegasus hisseleri, son bir haftada %2,10 oranında geriledi. Aylık kaybı ise %1’e yaklaştı.

Dün açıklanan Ağustos ayı trafik sonuçları, pandeminin etkisinin hala devam ettiğini gösterdi. Hava yolu şirketi geçen ay 2,56 milyon yolcu taşıdı. Yolcu sayısı 2019’a kıyasla iç hatlarda %1 artarken, dış hatlarda %30 azaldı. 2019 yılının aynı döneminde 3,03, 2020’de 1,66 milyon yolcu taşımıştı.

Yılın ilk sekiz ayında toplam yolcu sayısı 12,11 milyon olurken, bu sayı 2019’un %40 altında kaldı. Söz konusu dönemde yurt içi uçuşu tercih eden yolcu sayısında %27, yurt dışında %55 daralma gerçekleşti.

Deniz Yatırım sabah analizinde Ağustos ayı trafik sonuçlarının, şirket hisselerinde nötr etki yaratacağını belirtti. Nitekim gün içinde de sakin bir tablo izlendi. Hisselerde 68,73 – 69,26 bandı destek, 70,26 – 70,73 bandı direnç fiyatları olarak izleniyor.

Şeker Yatırım ise “Açıklanan verileri olumlu olarak değerlendirmekte ve şirket payları kısa dönem performansı üzerinde görece olarak olumlu etkili olabileceğini düşünmekteyiz.” yorumunu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu