Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paladyum %2 Artışla Günün En Çok Kazandıran Emtiası Oldu

Gün içinde emtia fiyatlarında karışık bir tablo hakim oldu. Paladyum, fiyatı en çok yükselenlerde başı çekti.
Paladyum %2 Artışla Günün En Çok Kazandıran Emtiası Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Paladyumun ons bazında fiyatı salı günkü işlemlerde 2851 dolarla tarihi rekorunu kırdı. Günün devamında kazancının bir kısmını geri veren endüstriyel metal, kapanışı 2757 dolardan yaptı. Bugünkü işlemlerde rekor seviyeden bir miktar uzaklaşsa da emtia ürünleri içinde en fazla artış gösteren olarak ilk sırada yer aldı.

Paladyum, saat 16.37’de %2,07 artışla 2812 dolardan alınıp, 2817 dolardan satılıyor.
Paladyum Fiyatları %2 Arttı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar gün içinde 2745 – 2808 dolar arasında hareket etti. Nisan ayı boyunca yukarı yönde hareket eden ürün, aylık bazda %6,82, haftalık %4 ve yıllık %50’ye yakın değer kazandı. Analistler otomotiv sektöründe gerçekleşen iyileşmenin etkisiyle, paladyum talebinde artış olacağına dikkat çekiyor.

Bu da paralelinde fiyat artışını destekleyecek. Şu dönemde paladyumun en iyi performanslarından birini sergilediğini aktaran analistler, 2700 dolar üzerinde kalmaya devam ettiği sürece ufuktaki seviyenin 3000 dolar olduğunu aktardı. Fiyatlar pandeminin etkilerinin tüm dünyada hissedilmeye başladığı 2020’nin Şubat ayından bu yana yaklaşık %25 oranında yükseldi.

Genel olarak beklentiler iyimser olsa da temkinli yaklaşılması gerektiğini söyleyen isimler mevcut. Sunil Kumar Dixi, yorumunda  fiyatların pozitif seyretmesine karşın uzun vadeli yükseliş görünümünün riskli olduğunu bildirdi.

Diğer emtia ürünlerindeki değişimlere baktığımızda, kakao %1,13, gümüş %0,93, buğday %0,60 ve bakır %0,55 artıda işlem görüyor. En fazla gerileyenlerde %2,40 ile ham petrol başı çekerken, onu %2,17 düşüşle benzin, %1,99’la kalorifer yakıtı, %1,93’le portakal suyu ve %1,90’la doğal gaz izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu