Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Paladyum Otomobil Pazarına İlişkin İyimser Tahminle 1 Ayın Yükseğinde

Eylül ayında sert düşüşler kaydeden paladyum, Nornickel'in iyimser açıklamalarıyla bugün güçlü yükseliyor.
Paladyum Otomobil Pazarına İlişkin İyimser Tahminle 1 Ayın Yükseğinde

Mayıs ayında 3019 dolarla zirve yapan paladyum, Eylül ayında düşüş trendine girmiş ve 1800 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Güçlü bir dolar ve küresel yarı iletken kıtlığının vurduğu otomotiv sektörüne dair endişelerle zayıflayan değerli maden, Ekim ayında nispeten toparlanmaya yöneldi.

Bugün ise günün en çok artan emtiası olarak yüzde 4’e yakın yükseldi. 2179,50 doları test eden ons türü paladyum, böylelikle bir ayın en güçlü değerine ulaştı.

TSİ 14.30’da yüzde 3,55 artıda işlem gören paladyumun haftalık getirisi yüzde 14’e yükseldi.
Paladyum %3,55 Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yükselişin sürmesi durumunda paladyum için ilk teknik direnç 2191 dolara işaret ediyor. Yönün tersine dönüp düşüşün başlaması durumunda ise ilk teknik destek 2080 dolar olacak.

Dünyanın en büyük paladyum üreticisi olan Rus Nornickel‘in bu yıl ve gelecek yıl küresel paladyum pazarı için açık tahminini, otomotiv sektöründeki hızlı toparlanma nedeniyle düşürdüğü öğrenildi.

Nornickel’in satış müdürü Anton Berlin Reuters’a yaptığı açıklamada küresel paladyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 44’ünü sağlayan Nornickel’in şu anda 2021’de 0,2 milyon-0,3 milyon ons ve 2022’de 0,3 milyon ons açık beklediğini söyledi.

Berlin, her yıl kullanılan paladyumun yaklaşık yüzde 83’ünü tüketen otomobil pazarının 2023’te normale dönmesini beklediğini belirtti. Daha önce şirket 2021’de 0,9 milyon ons ve 2022’de 0,7 milyon ons küresel açık tahmin ediyordu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum