Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paladyum 5 Ayın Zirvesinde! Metal Rusya Kriziyle Yükseliyor

Rusya-Ukrayna krizinin bir dünya savaşını tetikleyebileceği yönünde endişeler artarken paladyum fiyatlamaları yükselişi sürdürüyor. İşte detaylar;
Paladyum 5 Ayın Zirvesinde! Metal Rusya Kriziyle Yükseliyor
Yorum

Dünyanın en büyük paladyum üreticisi olarak bilinen Rusya ile Batı arasındaki gerilim yoğunlaşırken, arz kesintisine ilişkin endişeler değerli metali destekliyor.

Paladyum 5,5 Ayın En Güçlü Seviyelerinde

Paladyum 5,5 Ayın En Güçlü Seviyelerinde
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Önceki kapanışı 2313 dolarda yapan paladyum vadeli işlemleri, 14 Ocak seansına 2335 dolarla açılış yaptı. Asya seansında yukarı yönlü hareket eden değerli metal, 2391 dolarla en yüksek değerini kaydedip buradan kazançlarının bir kısmını verdi.

Yazım sırasında en çok artan emtia konumunda işlem gören değerli metal, 2285 – 2391 dolar aralığında kaldı. Böylece Eylül başlarından bu yana en yüksek seviyelerinde kaldı.

Rusya-Ukrayna krizi paladyumun aylık yüzde 22’lik kayda değer yükseliş yaşamasını sağladı.

Rusya’ya Yaptırımlar Sonucu Arz Kesintileri Endişeleri Artıyor

Rusya-Ukrayna krizinde her gün yeni bir gelişme yaşanırken endişelerde yatışma olmuyor. ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini öne sürerken Rusya iddiaları kabul etmiyor. Ancak Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmaktan da geri durmuyor.

Beyaz Saray Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın muhtemelen Olimpiyatlar sırasında bile ülkeyi işgal etme potansiyeline sahip olabileceği konusunda uyarırken hala Ukrayna’da bulunan Amerikalı vatandaşlarına ülkeden ayrılmaları için uyarıda bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da Pazar günü CNN’e verdiği demeçte Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceğini söyledi. ABD’nin Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğine inandığını ancak yine de diplomasinin galip gelebileceğine dair umudunu koruduğunu belirtti.

Günü tam olarak tahmin edemeseler de Rusya’nın her an askeri bir harekata başlayabileceğini ve bunun bu hafta olimpiyatların bitiminden önce de olabileceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%