Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC ve Ortakları Düşen Petrol Talebine Karşı Önlem Almak için Acil Toplantı Düzenliyor

OPEC üyeleri ve müttefikleri Salı günü petrol talebindeki sert düşüşe karşı ne gibi önlemler alınacağını değerlendirmek için acil toplantı kararı aldı.
OPEC ve Ortakları Düşen Petrol Talebine Karşı Önlem Almak için Acil Toplantı Düzenliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ilk kez Aralık ayının ortasında saptanan ve Ocak ayının başından bu yana bir salgın haline dönüşen koronavirüs, ülkedeki günlük petrol talebini %20 düşürdü. Dün Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol talebindeki düşüşü değerlendirmek için toplantı düzenleyeceğine dair bir duyum alınmıştı. Ham petrol fiyatlarının bir yıldan uzun bir zamandır ilk kez 50 doların altına gerilemesinin ardından, örgüt acil toplantı düzenleme kararı aldı.

OPEC ve ortakları Salı günü koronavirüsün küresel petrol talebine etkilerini ve alınacak önlemleri görüşmek için toplanacak.

OPEC Salı Günü ToplanıyorÇin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını her geçen gün ciddiyetini artırırken, Filipinler’den sonra Hong Kong’dan da bir ölüm haberi alındı. Uluslararası alınan önlemler kapsamında bazı ülkeler seyahat yasağı koydu. Birçok hava yolu şirketi uçuşlarını askıya alırken, Çin ekonomisinde önemli yer tutan büyük markalar tüm faaliyetlerini durdurdu.

Bu olumsuz gelişmeler Çin’de günlük petrol ihtiyacını 2015 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye indirdi. Hızla düşen fiyatlar OPEC’i bir hamle yapma konusunda harekete geçirirken, dün ham petrol varilinin 49 dolara gerilemesi acil toplantı kararı aldırdı.

Normalde örgüt ve ortaklarının bir sonraki toplantı 4-5 Mart tarihlerindeydi. Fiyatların sert düşüşünün ardından daha öne çekilip 8-9 Şubat tarihlerinde yapılabileceği ihtimali doğmuştu. Bu sabah gelen haberde ise Salı günü acilen toplantı düzenleneceği açıklandı.

Ham petrolün varili OPEC öncesinde yeniden 50 doların üzerine çıktı.

Petrol FiyatlarıPazartesi günü 50,11 dolardan kapanan ham petrolün varil fiyatı 49,66 dolara kadar geriledikten sonra, şu dakikalarda 50,72’den işlem görüyor. Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, virüsün dünyanın genelinde büyüme tahminlerini aşağı çektiğini ve petrol talebinde ciddi daralma olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda OPEC’in yarın yapılacak toplantıda üretim kısıntısını Haziran ayına kadar uzatabileceği tahmininde bulundu. Böyle bir karar alınmasının şu an için düşen fiyatlara karşı alınacak en mantıklı hamle olacağını dile getirdi. Saat 14:25’te 54,90 dolardan işlem gören Brent petrolün varili ise gün içinde 53,95 – 55,36 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%