Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, OPEC’in Üretim Belirsizliğinin Sona Ermesiyle 50 Dolara Yaklaştı

OPEC+ dün yapılan toplantıda arz artışının yavaş yavaş yapılmasına karar verdi. Üye ülkeler arasında fikir anlaşmazlığının ortadan kalkmasıyla petrol fiyatları yükseldi.
Petrol, OPEC’in Üretim Belirsizliğinin Sona Ermesiyle 50 Dolara Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

OPEC ve ortakları Salı günü yapılması planlanan fakat Perşembe gününe ertelenen toplantıyı düzenledi. Görüşmelerde üretim kesintisinin gelecek yıl Ocak ayından itibaren kademeli bir şekilde hafifletilmesi yönünde mutabakata varıldı.

Ortaklar petrol fiyatlarında toparlanma olmasının etkisiyle tarihin en büyük günlük arz kesintisini durdurma veya azaltma yönünde fikir bildirmişti. Fakat pandeminın hala çok ağır şekilde seyretmesi piyasa için risk faktörünü devam ettirirken, üreticilerin bir kısmı kesintinin aynı şekilde devam etmesini istiyordu.

Dün gerçekleşen toplantıda ise Ocak ayından itibaren üretimin 500.000 varil artırılabileceği yönünde bilgiler alındı. Söz konusu gelişmenin ardından haftanın son işlem gününde petrol fiyatlarında artış gerçekleşti.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında 49,77 dolara kadar yükseldi.
Brent Petrol 50 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Investing

TSİ 09:44’te %1,52 artıda 49,45 dolardan işlem gören Brent petrol pandemi öncesi seviyeye doğru ilerliyor. OPEC’in üretim kesintisi konusunda nasıl bir yol izleyeceğinin netleşmesi ve arzı birden artırmayacağı haberi piyasalara olumlu yansıdı. Vadeli kontratlar dün son dokuz ayın en yüksek seviyesinden kapanış yaptı.

IHS Markit Enerji Danışmanlığı Başkan Yardımcısı Victor Shum, piyasanın OPEC’in küçük adımlar atacak olmasından memnun olduğunu belirtti. Bu kararın belirsizliği ortadan kaldırdığını sözlerine ekledi. OPEC, 2021 yılının ilk çeyreğinde petrol stoklarının azalmasını hedefliyor. Ancak bu durum tamamen pandemiye ve aşı gelişmelerine bağlı.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü şu dakikalarda %1,64 değer kazancıyla 46,38 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol %1,64 Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan türü ham petrol dün 45 dolar üzerinden kapanış yaptı. Piyasanın OPEC+ toplantısında aldığı kararı değerlendirmesiyle yükselişini sürdürerek 46,56 dolara kadar yükseldi. Analistler yükselişin devamında 47,50 seviyesinin gündeme geleceğini belirtiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, pandeminin kontrol altına alınması halinde petrol piyasasının da kendini toparlamaya başlayacağını söyledi. Ancak aşının tam anlamıyla güvenilir olduğu anlaşılana kadar, piyasanın kriz öncesi seviyeye hemen dönemeyeceğini ekledi.

Covid-19 salgınının enerji sektöründe 2. Dünya Savaşı’dan bu yana en büyük şoku yarattığını belirten Birol, aşının faydalı olduğunun ispatlanmasının ardından piyasanın da yavaş yavaş eski günlerine döneceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu