Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

‘Olumsuz Bir Şok’ Olmadıkça Japon Yeni Önemli Ölçüde Güçlenmez

Nikko Asset Management'tan gelen açıklamaya göre; olumsuz bir şok olmadığı sürece Japon yeninde önemli ölçüde güçlenmez görülmeyecek.
‘Olumsuz Bir Şok’ Olmadıkça Japon Yeni Önemli Ölçüde Güçlenmez
Son Güncelleme: 
Yorum

Nikko Asset Management Baş Küresel Stratejisti John Vail CNBC’ye yaptığı açıklamada, negatif bir şok olmadığı sürece Japon yeninin büyük olasılıkla önemli ölçüde güçlenmeyeceğini ifade etti. Dolar karşısında 100 seviyesinin altını görmek için epey büyük bir negatife şok yaşanması gerektiğini de vurguladı.

USD/JPY paritesi, bugünkü işlemlere 104,84 yen seviyesinden başladıktan sonra %0,21 oranında düşüşle 104,63’ten işlem görmeye başladı.
USD/JPY Paritesi Düşüş Eğilimi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Parite güne hafif artıda başladıktan sonra 104,86 seviyesine kadar yükseldi. Buradan hızlı bir düşüşe geçen parite, daha sonra bir miktar toparlansa da ikinci bir dik düşüş eğilimi kaydetti. Şimdiye kadar ki işlemlerde en düşük seviye ise 104,59 yen olarak kaydedildi.

Paritede gerçekleşecek düşüşlerin 104,55 ve 104,20 seviyesini gündeme getirebileceği düşünülüyor. Toparlanmaların ise 104,85 ile 105,15 bölgesinde gerçekleşebileceği belirtiliyor. Aynı zamanda fiyatın bu seviyelerin altında kalmaya devam etmesiyle düşüş potansiyelinin süreceği de öngörülüyor.

Vail, USD/JPY paritesinin 104 – 106 arası bölgede oldukça uzun bir süredir istikrarlı olduğunu söyledi. Ayrıca insanların bu seviyeden memnun göründüklerini de ifade etti. Vail, Japonya’nın ekonomik liderliğinin de güçlü bir yen karşısında çok isteksiz olduğunu söyledi.

Vail; Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve Maliye Bakanı Taro Aso’nun da güçlü bir Japon para birimine karşı olduğu belirtti.
USD/JPY Paritesi 1 Yıllık Performans
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Stratejist, Japon para birimindeki herhangi bir değerlenmenin ülkenin ihracatçıları için iyi olmadığını söyledi. Daha güçlü bir para birimi, bir ülkenin ihracatını uluslararası pazarlarda daha pahalı ve daha az rekabetçi hale getirecektir.

Vail, “Yen herhangi bir nedenle 100’e düşerse ve Japon yetkililerinden büyük bir tepki gelmezse ihracatçılara zarar verme eğiliminde olacaktır,” ifadelerini kullandı. Stratejiste göre; Japonya yakın zamanda yabancıların hisse senedi piyasalarına dönüşünü de gördü. Son birkaç haftada yabancı yatırımcının ilgili hale geldiğine ve borsayı canlandırmaya yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Japon borsa göstergesi Nikkei 225 endeksi, bugüne düşüşle başladıktan sonra günün en yüksek seviyesinden kapanışını gerçekleştirdi.
Nikkei 225 Endeksi Günlük Düşüş Performansı
Grafik: MarketWatch

Kapanışı %0,04 oranında ekside 23.485,80 puandan yapan endeks, günün en düşük seviyesini 23.232,31 puan ile gördü. Endeksin 5 günlük getirisi %0,34 oranında negatif bölgede yer alıyor. Yılbaşından bu yana getirisi ise %0,72 oranında negatifken, 1 yıllık getirisi %2,23 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Vail, Başbakan Yoshihide Suga’ya duyulan güvene de değindi. Suga’nın dijitalleşme hamlesi gibi çabalarının altını çizdi ve “Yabancıların pazara geri dönmelerinin nedenlerinden biri, oldukça reformist olduğunu artık fark etmeleridir,” dedi. Vail, yabancıların Suga’nın yeteneklerine güvendiğini ve ülkenin ileriye dönük reformu konusunda kesinlikle çok daha emin olduklarını da ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu