Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NZD/USD Paritesi Yükselişini İkinci Güne Taşıyarak 0,71 Sinyalini Verdi

NZD/USD paritesi yükselişini ikinci güne taşıdı ve güçlü pozitif ivmesini sürdürüyor.
NZD/USD Paritesi Yükselişini İkinci Güne Taşıyarak 0,71 Sinyalini Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni Zelanda doları, Amerikan doları karşısındaki yükselişini ikinci güne taşıdı. Yeni haftanın ilk işlem gününde güçlü pozitif ivmesini koruyan NZD/USD paritesi, 0,7081 dolara yükselerek 0,71 seviyesine göz kırptı.

Parite, doların Cuma günkü kasvetli ABD verileriyle baskılanmasından faydalandı. Tüketici duyarlılığının artan enflasyon nedeniyle Kasım ayında 10 yılın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Ayrıca ABD Hazine tahvil getirilerinde taşanan düşüş ve riskten kaçış havası, doları zayıflattı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz artırımına yönelik tahminler de NZD/USD paritesinin devam eden pozitif ivmesini destekliyor. Bununla birlikte şahin FED beklentileri, yatırımcıları dolar etrafında agresif düşüş tahminleri yapmaktan alıkoyuyor.

Bu gelişmeler ışığında NZD/USD paritesi TSİ 16:04 sularında %0,38 oranında yükselişle 0,7074 dolardan işlem görüyor.
NZD/USD Paritesi Yüzde 0,38 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen haftaki işlemlerde psikolojik sınır olarak görülen 0,70 doların altına geriledikten sonra güçlü bir toparlanma göstermeye başladı. Cuma günkü işlemlerde 0,6996 dolara kadar gerileyen parite, buradan toparlanma kaydetti.

Cuma günkü işlemleri 0,7046 dolardan tamamlayan NZD/USD paritesi, yeni haftaya 0,7042 dolardan başlangıç yaptı. Asya seansının erken saatlerinde dalgalı bir seyir zileyen parite, en düşük 0,7031 doları kaydetti.

NZD/USD paritesi Avrupa seansının başlamasıyla güçlü yükselişine devam ederken, TSİ 14:55 sularında 0,7081 dolara kadar tırmandı. Bu şekilde yeniden 0,71 dolara sinyal vermeye başladı. Paritede yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 0,7091 ve 0,7107 dolardaki direnç noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %1,38 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,07 oranında düşen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %3,21 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%