Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Microsoft’a Kaptırıyor

Microsoft, Cuma günkü kapanışta piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi oldu ve Apple’ın tacını aldı. Detaylar şöyle;
Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Microsoft’a Kaptırıyor
Yorum

Microsoft, Cuma günkü kapanışta piyasa değeriyle dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu ve Apple’ı yerinden etti. Bu noktada Microsoft’un hafta boyunca gün içerisinde yapılan işlemlerde periyodik olarak Apple’ı geçtiği fakat kapanışta Apple’ın durumu toparlayarak Microsoft’u yendiği kaydedildi.

Ancak Cuma günkü kapanışta, Microsoft hisse başına 110.89 dolardan 851.2 milyar dolar değerlemeye ulaşırken, Apple ise 178.58 dolardan 847.4 milyar dolar değerlemede kaldı. Bu durum, Microsoft’un yılı en değerli şirket olarak bitirmesi durumunda 2002’den bu yana ilk kez en üst seviyede yer alarak yılı tamamlayacağını gösterdi.

Nihayetinde Microsoft’un bu yıl 1 trilyon dolar piyasa değerine ilk kez ulaşan şirket olarak tarihe geçen Apple’ı arkasında bırakması piyasalarda yankı uyandırdı.

Microsoft Apple'ı Geçtiİlgili haberlerde, Amazon’un Apple’dan beş hafta sonra gün içerisinde yapılan işlemlerde 1 trilyon dolar eşiğini geçtiği ancak hiçbir zaman referans noktasının üzerinde kapanış yapmadığı hatırlatıldı. Kaldı ki piyasalardaki son satış dalgasıyla birlikte teknoloji devlerinin hepsi milyar dolarlık kayıplar yaşamış ve 1 trilyon barajından hızla aşağıya doğru çekilmişlerdi.

Örneği Apple, üçüncü çeyrek açıklamasında bundan sonra satış adetlerini vermeyeceğini duyurduktan sonra büyük bir düşüş yaşamıştı.

Apple’ın Satış Adetlerini Açıklamama Kararı Şirket için Dönüm Noktası!Söz konusu açıklamanın yanında Apple CEO’su Tim Cook, gelişmekte olan pazarlarda sıkıntı yaşadıklarını söylemiş, bu açıklamada yatırımcılar tarafından negatif karşılanmıştı. Temmuz-Eylül dönemine ilişkin bilançoda; iPhone, iPad ve Mac ürünlerinde önemli yükselişler kaydedilmediği görülmüştü.

Apple hisselerinde görülen gerilemelerle teknoloji devinin hisseleri geçen ay değerinin yaklaşık yüzde 16’sını kaybetmişti.

Apple Hisseleri Gerileme Bu arada Microsoft hisseleri ise CEO Satya Nadella’nın önderliğinde son dört buçuk yılda üç katına çıkmıştı. Bill Gates’in Microsoft’u ayrıca geçen ay, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in piyasa değerini geçmiş ve aşağı yukarı yüzde 7 artış göstermişti.

1 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Microsoft, hisse başına 115.61 seviyesinden kapanış yapmıştı. Sonuçta; Microsoft’un yılı en değerli şirket olarak tamamlaması durumunda bunun 2002 yılından bu yana ilk kez gerçekleşeceği bilgisinin üzeri çizildi.

Son olarak da 2002’den sonra şu şirketlerin yılın en değerli şirketleri oldukları aktarıldı: 2002 Microsoft, 2003 General Electric, 2004 General Electric, 2005 General Electric, 2006 Exxon Mobil, 2007 Exxon Mobil, 2008 Exxon Mobil, 2009 Exxon Mobil, 2010 Exxon Mobil, 2011 Exxon Mobil, 2012 Apple, 2013 Apple, 2014 Apple, 2015 Apple, 2016 Apple, 2017 Apple.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu