Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tencent Destekli Çinli Şirketin Hisseleri Üçüncü Çeyrek Raporuyla Sert Düştü

Tencent’in baş yatırımcısı olduğu Meituan Dianping’in hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek bilançosunun ardından sert düştü. Detaylar aşağıda;
Tencent Destekli Çinli Şirketin Hisseleri Üçüncü Çeyrek Raporuyla Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli teknoloji devi Tencent’in desteklediği yemek siparişi ve rezervasyon yapmak için kullanılan Meituan Dianping’in hisseleri sert düştü. Çünkü Pekin merkezli girişim, üçüncü çeyrekteki işletme kayıplarının bir önceki yıla kıyasla üçüncü çeyrekte 3.45 milyar yuan (yaklaşık 497 milyon dolar) olduğunu açıkladı.

Meituan Dianping’in halka arzından bu yana yaptığı ilk bilanço duyurusu, girişimin gıda dağıtım alanında maliyetli bir savaşın ortasında kaldığını gösterdi. Ve şirketin Eylül ayındaki 4.2 milyar dolarlık halka arzından bu yana ilk kazanç raporunu yayınlamasından sonra Meituan Dianping’in hisseleri yaklaşık yüzde 12 seviyesinde düştü.

Daha açık söylemek gerekirse Meituan Dianping’in hisseleri Cuma günü öğleden sonradan yapılan işlemlerde yüzde 11.63 seviyesinde düşüş gösterdi.

Meituan Dianping’in Hisseleri Yüzde 12 Civarında Düştü Öte yandan, Meituan Dianping’in baş destekçisi olan sosyal medya ve oyun şirketi Tencent Holdings’in hisseleri de yüzde 1.56 seviyesinde azaldı. Zira Çin’ine n büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent, Meituan Dianping’in aylarca beklenen halka arzında 400 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

Sonuçta online platformun işletme kayıplarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla üç katına çıkarak 3.45 milyar Çin yuanı seviyesine ulaşması yatırımcıların hoşun gitmedi.

Meituan Dianping’in İşletme Kayıpları Üçüncü Çeyrekte 3 Katına Çıktı Öte yandan, açıklanan üçüncü çeyrek sonuçlarında gelirin yüzde 97.2 artarak 19.08 milyar Çin yuanı seviyesine yükseldiği be genel brüt işlem hacminin bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 oranında arttığı bilgileri verildi. Kingston Securities‘in araştırma direktörü Dickie Wong da Cuma günü Meituan Dianping ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu şirketi çok sevdiğini ve platformlarını Çin’de kullandığını kaydetti.

“Ama eğer bir yatırımcı olsaydım, şirketin gerçekten de 335 milyar Hong Kong doları değerlemesine hak verir miydim, bilmiyorum” dedi.

Meituan Dianping Maliyetli Bir Yarışta Yorumu Tencent merkezli girişimi bu tür bir gelir büyümesiyle ve böyle büyük bir faaliyet kaybıyla savunmanın zor olacağını da sözlerine ekledi. Daha da fazlası, Meituan’ın bisiklet paylaşım şirketi Mobike’ı satın almasının çok akıllıca bir hareket olmadığını da vurguladı.

Çünkü ona göre Çin’de bisiklet kiralama işi açık ve seçin olarak karlı değildi, kar problemi yaşayan şirket için bu seçim destekleyici olmamıştı.

Kısacası Meituan Dianping’in halka arzından bu yana ilk kez yayınlanan sonuçlar girişimin, Alibaba Group’un teslimat platformu Ele.me ve Softbank’ın desteklediği Didi Chuxing gibi rakiplerle maliyetli bir savaş içerisinde olduğunu gösterdi denilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu