Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mastercard Hisseleri, Güçlü Gelen 3Ç19 Kazançlarıyla Yükselişe Geçti

Mastercard, açılış öncesi yaptığı üçüncü çeyrek kazanç açıklamasındaki başarı ile hisselerini yükselişle işlemlere taşıdı.
Mastercard Hisseleri, Güçlü Gelen 3Ç19 Kazançlarıyla Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Mastercard, bugün açılış sizi öncesinde 2019 yılına ilişkin üçüncü çeyrek kazançlarını bildirdi. Sonuçlar, analistlerin alt ve üst sınırlarını geçerek beklentilerin üstünde bir performans gösterdi. Mastercard hisseleri, açılış öncesi işlemlerde yüzde 1 civarında artış gösterdi.

Firmanın, Refinitiv’in yaptığı bir analist anketine dayanarak Wall Street beklentilerine kıyasla rapor ettiği sonuçlarına göre; hisse başına kazanç 2,01 dolar beklenirken, 2,15 dolar civarında gerçekleşti. Geliri ise 4,42 milyar dolar olması beklenirken, 4,47 milyar dolar ile beklenti üstü geldi.

Brüt dolar hacmi de bir yıl öncesine göre yüzde 14 artarak 1,7 trilyon dolara ulaştı. Mastercard, önceki yıla göre üçüncü çeyreğinde düzeltilmiş net gelirinin 1,90 milyar dolar olduğunu açıkladı. Düzeltilmiş hisse başına kazancın 1,78 dolar ve net gelirin 3,9 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Yurt içi dolar hacmi, 2018’in üçüncü çeyreğinde neredeyse yüzde 12 artışla 442 milyar dolardan 494 milyar dolara yükseldi. Güçlü hacim artışı, Eylül ayında ABD tüketici verilerinin zayıf olmasına rağmen gerçekleşti.

ABD perakende satışları ekonomistlerin tahminlerini kaçırdı ve yedi aydaki ilk düşüş Eylül ayında yüzde 0,3 ile gerçekleşti. Tüketici güven verileri de Eylül ayı beklentilerini kaçırdı ve tahminen 133 olan beklentiye göre 125,1 düzeyinde geldi.

Brüt Dolar Hacminin Etkisi

Brüt Dolar Hacminin EtkisiMastercard’ın Avrupa’daki ticareti de üçüncü çeyrekte güçlenerek, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı ve 507 milyar dolarlık brüt dolar hacmine ulaştı.

Şirket, bu yılın ikinci çeyreği için 4,10 milyar dolar net gelir ve düzeltilmiş, 1,90 milyar dolar veya hisse başına 1,89 dolar net gelir bildirdi. Net gelirler, ikinci çeyrek boyunca anahtarlanmış işlemlerde, sınır ötesi hacimlerde ve brüt dolar hacimlerindeki artıştan dolayı yıllık bazda yüzde 12 arttı.

İkinci çeyrekte, Mastercard’ın brüt dolar hacmi, işlenen işlemlerin dolar değeri yüzde 13 artarak 1,60 trilyon dolara ulaştı. Bu kazanç, raporlama döneminde güçlü tüketici harcamaları ve perakende satış büyümesine bağlanabilir. Ancak üçüncü çeyrek boyunca zayıf veri okumaları Mastercard’ın en üst ve alt satırına yansıtılabilir.

CEO Ajay Banga, “Kısa bir süre önce birkaç kilit müşteri ilişkisini genişlettik, Mastercard Track B2B çözümleri grubumuzu duyurduk ve daha hızlı, daha güvenli, çevrimiçi ödeme deneyimi yaşadık,” dedi.

FactSet’e göre 30 analistin Mastercard hisseleriyle satın alma veya ağırlığını artır değerlendirmesi vardır. FactSet tarafından incelenen tüm analistlerin ortalama hedef fiyatı 309,47 dolardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu