Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mart 2020’ye Geri Dönen Paladyum için 1495 Dolara Düşüş Bekleniyor

Geçen haftanın son işlem gününde 1698 dolarla Mart 2020 sonrası en zayıf seviyelerine gerileyen paladyum, sonrasında hafif toparlansa da 1,5 yılın zayıf seviyelerinde kaldı.
Mart 2020’ye Geri Dönen Paladyum için 1495 Dolara Düşüş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün en son 1732 dolarda alıcı bulan paladyum vadeli işlemleri, Aralık ayının ilk işlem gününe yatay başladı. Avrupa seansına kadar yukarı yönlü hareket ederken TSİ 09.00 sonrasında geriledi.

TSİ 14.01’de yüzde 3,6 artıda dururken gün içi hareket aralığı 1725 – 1783 dolar oldu. Mayıs ayındaki 3019 dolarlık zirvesinden giderek uzaklaşan değerli metal, son dönemdeki zayıf seyirle haftalık kaybını yüzde 4,4’e çıkardı.

Aylık bazda da yüzde 14, yıllık bazda yüzde 27 ile ekside kaldı.
Paladyum 1,5 Yıl Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Paladyumun sert düşüşü, yeni ve muhtemelen aşıya dirençli bir koronavirüs varyantının yeniden ortaya çıkışından kaynaklandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Omicron isimli varyantın çok yüksek bir küresel risk olduğu konusunda uyarırken Moderna CEO’su da varyanta yönelik aşı için karamsar açıklamalarda bulundu.

Aşıların etkililiğine dair şüpheler ve artması beklenen kısıtlamalar, ekonomik toparlanma görünümü için aşağı yönlü riskleri artırırken bu da otomotiv endüstrisinde önemli bir bileşen olan paladyumu baskıladı.

Bu arada Credit Suisse, paladyumun 1846/06 dolardaki potansiyel uzun vadeli yükseliş trendini kırdığını belirterek kırılmanın, yıl için düşüş trendinin yeniden başladığını doğrulaması gerektiğini söyledi. İsviçreli bankanın stratejistleri 1paladyum için 1495 dolara düşüşe işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu