Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya GSYİH 2020’de %5,6 Düşerken Hisseler Kazançlarını Sildi

Malezya ekonomisi dördüncü çeyhrekte hem çeyreklik hem de yıllık bazda küçülürken 2020’nin tamamında %5,6 düşüş oldu. Bu, ekonominin 1998’den sonra en kötü performansına işaret etti.
Malezya GSYİH 2020’de %5,6 Düşerken Hisseler Kazançlarını Sildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde daralmaya devam eden Malezya ekonomisi, 2020’nin son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,4 daraldı. Rakam yüzde 3,1’lik daralma yönündeki piyasa beklentilerinden kötü geldi.

Bu durum COVID-19 vakalarındaki son artışın yayılmasını önlemek için hem küresel hem de yurt içinde alınan önlemlerin olumsuz etkisini yansıttı. Ocak ayında ilan edilen OHAL de 1Ç21’de de daralma olabileceğine işaret etti.

Dördüncü çeyrekte hem hanehalkı tüketimi hem de sabit yatırım üçüncü çeyreğe kıyasla daha hızlı düştü.
Malezya 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Department of Statistics, Malaysia

Ayrıca net dış talep, hem ihracat hem de ithalat düşerken GSYİH’ye olumsuz katkıda bulunurken, hükümet harcamalarındaki büyüme (%6,9’a kıyasla %2,7) azaldı. Üretim tarafında ise çıktı, madencilik, hizmetler, tarım ve inşaat için daha fazla daraldı.

İmalat sektörleri de daha az büyüdü. Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda ekonomi üçüncü çeyrekte %18,2’lik rekor büyümenin ardından %0,3 daraldı. 2020’nin tamamında 2019’daki yüzde 4,3’lük genişlemenin ardından GSYİH yüzde 5,6 küçüldü.

Malezya ekonomisi en son küresel kriz sırasında 2009’da yüzde 1,5 daralmıştı ve 2020 daralması 1998’den (yüzde 7,4) sonraki en kötü daralma oldu.
Malezya 2020 GSYİH
Kaynak: Department of Statistics, Malaysia

2020’nin tamamında hizmetler sektörü ve imalat sektörü sırasıyla yüzde 5,5 ve yüzde 2,6 geriledi. Tarım sektörü yüzde 2,2, madencilik ve taşocakçılığı yüzde 10 ve İnşaat sektörü de yüzde 19,4 düşüş kaydetti. Talep tarafında, yüzde 4,1’lik pozitif bir büyüme kaydeden hükümet nihai tüketim harcamaları dışında tüm harcama bileşenleri negatif büyüme kaydetti.

Bunun yanında ithalat ile karşılaştırıldığında daha yavaş olan İhracat performansına bağlı olarak net ihracat yüzde 12,3 düştü.
Malezya Hisse GSYİH Tepki
Kaynak: MarketWatch

Ekonomik verilere tepki veren dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı düştüğü için Perşembe günü kazançlarını azalttı. Güne yükselişle başlayan gösterge endeks, daha sonra kazançlarını sildi.

Öğleden sonraki saatlerde ise yatay seyretmeye başladı. Öte yandan Maybank Bölgesel Hisse Senedi Araştırma Başkanı Anand Pathmakanthan Ocak ayında yaptığı bir açıklamada gösterge endeks FTSE Bursa Malaysia KLCI’nın 2021 sonuna kadar 1,830’a ulaşacağını öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu