Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası TCMB Sunumundan Gelen Olumlu Mesajlarla Güçlendi

Merkez Bankası aşılamanın ekonomik faaliyetleri güçlendirdiğini belirtti. Gelen mesajlarla dolar, Euro ve sterlin sınırlı düşüş gösterdi.
Türk Lirası TCMB Sunumundan Gelen Olumlu Mesajlarla Güçlendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri bugün yatırımcılarla bir araya geldi. Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre sunumun ana gündem maddesi Covid-19 virüsünde aşılamanın olumlu etkileri oldu.

Aşılamanın turizm, istihdam ve cari dengeyi olumlu etkileyerek, ekonomiyi desteklediği belirtildi. Öncü göstergelerin yılın üçüncü çeyreğinde dış talebin güçlü seyrettiğini işaret ettiği aktarıldı.

Türkiye’nin aşılamada küresel olarak olumlu ayrışma gösterdiği, aşılanmış nüfusun artırılmasının iktisadi faaliyetleri daha da destekleyeceği söylendi. Yılın geri kalanında ise cari işlemler fazlası beklendiği aktarıldı.

Ekonomiye dair gelen pozitif açıklamaların ardından, Türk lirası önemli dövizler karşısında güçlendi.
Euro Kuru 9,79'dan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Günün ilk yarısında 8,30 civarında seyreden dolar kuru, saat 14.30 itibarıyla 8,28’den işlem görüyor. Piyasaların TCMB’den gelen mesajları değerlendirmesiyle 8,27’ye kadar indi.

Aynı dakikalarda %0,35 düşüşle, 9,79’dan işlem gören Euro, Eylül ayının ilk işlem gününde 9,77 – 9,84 arasında seyretti. Gelişmekte olan ülke paralarının Euro karşısında gösterdiği performansa bakıldığında, ilk sırada Güney Afrika randı yer alıyor.

İkinci sırada Türk lirası bulunurken, onu Macar forinti, Polonya zlotisi, Rus rublesi ve Romen leyi izledi. EUR/TRY son bir haftalık işlem döneminde %0,67, bir ayda %1,23 azaldı.

Sabah 09.30 sıralarında 11,47’de seyreden İngiliz sterlini de düşüş gösterdi. %0,44 azalışla 11,40’tan işlem gören sterlin, gün içi en düşüğü 11,38 olarak kaydetti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum