Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelirinin %93’ü Petrole Bağlı Olan Libya, Telafisi Zor Zararla Karşı Karşıya!

Ekonomisi petrole bağlı olan Libya, Halife Hafter’in ihracatı engellemesiyle 10 gün içinde 318 milyon dolar fakirleşti. Uzmanlar bu durumun devam etmesi halinde ülkenin telafisi imkansız zarara uğrayacağını belirtiyor.
Gelirinin %93’ü Petrole Bağlı Olan Libya, Telafisi Zor Zararla Karşı Karşıya!
Son Güncelleme: 
Yorum

Akdeniz’e kıyısı olan ve dünyanın en önemli petrol ülkelerinden biri olan Libya’da sık sık iç karışıklık yaşanıyor. Son olarak ülkede darbeci General Halife Hafter’in başkent Trablus’u ele geçirmek amacıyla başlattığı gerilim yaşanıyor.

Nisan ayından bu yana yoğun bir şekilde çatışmaların sürdüğü Libya’da, Hafter’in kontrolünde olan limanlardan petrol ihracatı engellenmişti.

17 Ocak’ta gerçekleşen bu hamle sonrasında petrol üretimi hızla azaldı. Nüfusu 6,5 milyona yakın olan Libya, ekonomik gelirinin %93’ünü petrol sayesinde elde ediyor. Uzmanlar üretim azlığının bu şekilde devam etmesi durumunda, ülkenin telafisi çok zor zararla karşı karşıya kalacağını belirtiyor.

Günlük üretim azalan Libya, 10 gün içerisinde ekonomik olarak 318 milyon dolar zarara uğradı.

Libya Petrol İhracatıHafter’in Hariga, Briga, Sidra ve Ras Lanuf limanlarından petrol akışının durdurmasının ardından, günlük 1,2 milyon varil olan üretim 284 bine geriledi. Ülke gelirinin neredeyse tamamı petrole bağlı. Dolayısıyla söz konusu durum halkın her geçen gün fakirleşmesi anlamına geliyor.

Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Mustafa Sunullah, petrol ihracatına uygulanan ambargonun sürmesi halinde üretimin 2011 yılından bu yana en düşük seviyeyi göreceğini söyledi. Libya Merkez Bankası Başkanı Sıddık El Kebir ise petrol ihracatının durdurulmasına dair “kafaya bir kurşun” benzetmesini yapmıştı. Ek olarak uluslararası yardım çağrısında bulunmuştu.

Libya, dünyada keşfedilmiş petrol rezervlerinin %4,1’lik oranına sahip.

Halife HafterHalife Hafter, Rusya’nın başkenti Moskova’daki ateşkes anlaşmasını imzalamayı kabul etmemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Moskova hem de Berlin’deki Libya zirvesinden kaçan Hafter için “Hafter, şu anda Libya’nın adeta bir çöl ağası gibi. Çöl kısımlarında hakimiyeti var ama nüfus olan bölgede hakimiyeti yok.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Oldukça çirkin olan girişimlerini yakından takip ettiklerini ve gereği neyse yapılacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%