Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Toparlanma Işığında Kasım’ın Son Haftası Kazandıran BIST ve Yurt İçi Gelişmeler

26-27 Kasım değerlenme kaydeden Borsa İstanbul, yurt içi şirket gelişmeleri ve küresel piyasa değişimlerine bakış;
Küresel Toparlanma Işığında Kasım’ın Son Haftası Kazandıran BIST ve Yurt İçi Gelişmeler
Yorum

Borsa İstanbul Kasım ayının son işlem haftasında kazandırdı. Haftalık değişimini pozitif kanatta %3.01‘lik bir değer kazanımı ile kaydettiğimiz BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününden miras kalan olumlu kapanışın seyrini bozmadı. Hafta içinde FED açıklaması, hafta sonuna G-20 Zirvesi’nin yakından takip edildiği günlerde küresel piyasalar da satıcılı serileri bozdu. Endekslerde toparlanmalar gözlemlendi.

Haftanın İlk İşlem Günü Pozitif Sinyal Verdi

Piyasalar Pazartesi Günü Geçen Haftadan Miras Kalan Pozitif Yansıma İle Olumlu Açılış Yaptı11. ayın son haftasına petrol fiyatlarının 60 doların altına gerilediği, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırma ihtimallerinin azaldığı ve yansımasında TL varlıklarını pozitif yönde destekleyen bir ortama giriş yaparak başladık. Pazartesi gündündeki gelişmeler şöyle;

 • Ay başından itibaren %5.65’lik bir getiri ile TL Güney Afrika para cinsinin arkasından gelen en fazla getiri sağlayan para birimi oldu.
 • MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi üzerinde MSCI Türkiye %8’i aşan bir kazanç kaydetti.
 • 10 yıllık TL bono faizinde gölemlenen gerileme ay başından hafta başına yaklaşık olarak 160 baz puan gözlemlendi.
 • BDDK bazı hizmet ve mal alımlarındaki azami kredi kartı taksit sürelerini uzattı.
 • BIST 100 (%0.56) pozitif açılış yaparken, olumlu gelişen grafikler dirençleri (93.35093.650) kırdı.

Salı Günü Gözler XBANK’a Çevirildi!

Salı Gününde BIST 100'ün Seyri XBANK'a Bağlı Ele AlındıPazartesi günü TL’de kaydedilen değerlenmelerin desteğini arkasına alan BIST Banka endeksi 123.000 seviyelerine kadar yükseldi. Devam eden işlemlerde GARAN hissesine gelen satışlarla XBANK 121.595 puana geriledi ve önem arz eden direncinin altında bir kapanış gerçekleştirdi. Salı gününde diğer gelişmelere baktığımızda;

 • BIST Banka endeksinde 122.400 direnci ve 126.350 direnci gözlemlendi.
 • Petrol 60 $ altında işlem görürken, Türk lirası 5.24 bölgesinin altında ilerleyerek güçlenmeye devam etti.
 • GARAN primlenmesi BBVA tarafından bankanın hisselerinin satılacağı yönündeki haberlerle iade edildi ve gelişme XBANK endeksindeki 120 K altına gerilemeye kaynak görüldü.
 • İşsizlik Sigortası Fonu geliri oranı 2019 ve 2020 için %30’dan %50’ye yükseltildi. (İktisadi faaliyetlerde görülen zayıflamanın, işsizlik oranlarına rölatif negatif hareketini azaltmak amaçlı istihdamı destekleyici paketlerin devam edeceği bekleniyor.)
 • Reel sektör güven endeksi Kasım ayında 96,8’e yükseldi. Bir önceki veri (Ekim) 91,1 olarak kaydedilmişti. (Bir önceki hafta açıklanan tüketici güven endeksinde aldığı gibi reel sektörü güven endeksinde de iyileşme gözlemlendi.)
 • PETKM üretim kompleksinde 4 yılda bir büyük bakım işlemleri gerçekleştiriliyor. Bu dönem yapılan bakım çalışmasının tamamlandığı ve çalışma kaynaklı iş duruşlarının sona erdiğini duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu