Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Toparlanmanın Bir Sonraki Dalgası Emtia Fiyatlarını Yükseltebilir

Ekonomistler, küresel toparlanmanın bir sonraki aşamasının büyük olasılıkla emtia fiyatlarının yükselmesine neden olabileceğini düşünüyorlar.
Küresel Toparlanmanın Bir Sonraki Dalgası Emtia Fiyatlarını Yükseltebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi sonrasında tüm dikkatler, küresel toparlanmanın nasıl gerçekleşeceğine çevrildi. Toparlanma kimilerine göre V şeklinde kimilerine göre U şeklinde olacak. Bu hafta Visual Capitalist tarafından yapılan anket ile dünyanın dört bir yanındaki CEO’lara toparlanmanın W, L, U ve V olmak üzere hangi şekilde gerçekleşeceği soruldu. Ancak bundan da net bir cevap alınmış değil.

Analistler ise ekonomik toparlanmanın bir sonraki aşamasının büyük olasılıkla emtia yoğun altyapı yatırımlarından kaynaklanacağını düşünüyorlar.
OECD Küresel Ekonomik Görünüm
Kaynak: OECD

CNBC’ye konuşan analistler, potansiyel olarak önümüzdeki aylarda endüstriyel alanda daha fazla kazanım için zemin hazırlayacağını söylüyorlar. Analistlerin bu yorumları, birçok ülkede yeni koronavirüs vakalarının arttığı ve küresel ekonomik iyileşmenin gücünü yakından takip ettiği dönemde geliyor.

Pandemi, tahmincileri korkunç ekonomik tahminler yapmaya yöneltti. Öyle ki OECD, Çarşamba günkü raporunda küresel ekonomik görünümü son derece belirsiz olarak nitelendirdi. Küresel ekonomi daralma tahminini ise %6’dan %4,5’e çekti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de, toparlanmanın ivme kazandığının bir işareti olarak Ağustos ayında yılbaşından bu yana en fazla bildirilen endüstriyel çıktı gerçekleşti.
Çin Endüstriyel Çıktı Ağustos'ta Yükseldi
Kaynak: National Bureau of Statistics of China

Çin’de endüstriyel üretim operasyonları, Ağustos ayında bir önceki yıla göre %5,6 oranında arttı. Pekin’deki toparlanmanın hız kazanmaya devam ettiği görüşü böylece güçlendi. Hükümet teşviklerinin de toparlanmaya yardımcı olduğu görüldü.

Citi EMEA Emtia Araştırma Başkanı Max Layton CNBC’ye verdiği demeçte, “Çin’de halihazırda oldukça metal yoğun bir tepki gördük. Çin’in işlerin inşaat tarafında bu kadar güçlü bir şekilde toparlanması kesinlikle hayret vericiydi,” ifadelerini kullandı. Layton, endüstriyel emtia alanında görülen muhteşem bir toparlanma olduğunu da vurguladı.

Layton, emtia yatırımcılarının yıl sonuna kadar izleyebilecekleri üç büyük katalizör olduğunu belirtti. Bunları; koronavirüs aşı haberleri, Çin’in ekonomik toparlanma gücü ve ABD rahatlama paketinin ölçeği şeklinde sıraladı.

New York merkezli WisdomTree Investments’ın araştırma direktörü Nitesh Shah da demir cevheri fiyatlarının fırlayabileceğini dile getirdi.
Demir Cevheri Fiyatları Fırlayabilir
Grafik: Markets Insider

Shah, “Teşviklerin çoğunun altyapı odaklı olacağını düşünüyorum. Zaten birçok gelişmiş ülkede büyük bir altyapı açığı olduğunu biliyoruz ve bu, bu dönemde ele alınabilecek bir şey,” ifadelerini kullandı. Bu dönemin bu açığı kapatmakla değerlendirilebileceğini söyledi. Büyük bir V şekilli toparlanma konusunda iyimser olmadığını da belirtti.

S&P Global Platts EMEA Haber Başkanı Andy Critchlow ise merkez bankalarının faiz düşürdüğüne ve böylece ekonomilerde daha fazla para pompaladıklarına dikkat çekti. Bunun bir sonraki aşamasının ise altapı odaklı olacağını belirtti.

Critchlow, “Bunu mali krize tepki olarak 2008 – 2009’da gördük ve bundan ne elde ettik? Bazı endüstriyel emtia piyasalarında bir yükseliş yaşadık,” ifadelerini de kullandı. Demir cevherini yakından izlediğini söyleyen Critchlow, bir süre sonra petrolün de bu listeye gireceğini söyledi.

Çin’deki inşaat patlamasının ardından spot demir cevheri fiyatları, Pazartesi günü 6,5 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı ve metrik ton başına 129 dolara yakın işlem gördü. Çelik üretimi içeriği o zamandan beri yükselişini azaltırken, Cuma günü 126,59 dolardan el değiştirdi. Demir cevheri fiyatları yılbaşından bu yana %37’den fazla yükseliş kaydetti.

Küresel olarak net sıfır faiz oranlarının yanı sıra algılanan bir enflasyon riskine karşı korunma talebi, spot altın vadeli işlemlerinin bu yıl şimdiye kadar %28’den fazla artmasına yardımcı oldu.
Altın Vadeli İşlemleri Güçlü Yükseliş
Grafik: Investing

Gümüş ise aynı dönemde yaklaşık %50 oranında değer kazandı. Ons başına altın fiyatları haftanın kapanışını %0,32 oranında artıda 1951 dolardan gerçekleştirdi. Ons altın fiyatı yılbaşından bu yana en yüksek 2075,17 doları gördü. En düşük seviye ise 1451,36 dolar olarak kaydedildi.

Gümüş fiyatları ise haftanın kapanışını %0,49 oranında düşüşle 26,98 dolardan gerçekleştirdi. Altın alternatifinin yılbaşından bu yana gördüğü en yüksek seviye, 7 Ağustos’ta kaydettiği 29,91 dolar oldu. En düşük seviyeyi ise 11,64 dolar ile 18 Mart gününde kaydetti.

Critchlow, 2021 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarının büyük altyapı gelişmeleri duyurabileceğini öne sürdü. Büyük olasılıkla Çin, Hindistan ve ABD tarafından bu duyurunun geleceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%