Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalar Işığında BIST 100’e Teknik Bakış ve Yurt İçi Gelişmeler

Küresel piyasalarda teknoloji hisselerinde görülen deprem yansıması ve BIST 100 endeksine teknik bakış.
Küresel Piyasalar Işığında BIST 100’e Teknik Bakış ve Yurt İçi Gelişmeler
Yorum

Borsa İstanbul 16 Kasım Cuma gününde gün içi kazançlarını kapanışa iade etmiş ve yatayda çok hafif primlenme ile haftayı kapatmıştı. 19 Kasım Pazartesi günü, yurt dışında satıcılı endekslerden olumsuz bir yansıma beklenirken özellikle ABD tarafından yapılan açıklamaları endekste satıcılı açılışa sinyal olabileceği yönünde değerlendirmiştik.

Endeks haftanın ilk gününde açılışını pozitif gerçekleştirirken, gün içinde kazanımlarını artırdı. BIST 100 incelediğimiz ilk direnç noktası 94.350 puanı kırarak %1 civarında primlenme ile günü kapattı. 

Salı Günü Satıcılı Açılış

Borsa İstanbul Salı Günü Satıcılı Açılış YaptıBIST 100 endeksini haftanın ikinci işlem gününde 94.250 puan seviyesindeki denge bölgesinden takip ediyoruz. Teknik noktalarında yorumlanan olası destek bölgelerini 93.900 ve kırılması halinde 93.200’ü yakından takip ederken, olası direnç bölgelerini 94.920 ve yukarı yönlü katılaşan bir grafikte 95.300 puanı gözlemliyoruz. 

Borsa İstanbul küresel piyasa artçı şoklarına paralel %0.30 geri çekilme ile satıcılı bir açılış yaptı. Vadeli endeks Aralık kontratı %0.43 değer kaybı ile 120.900 seviyesinde işlem görürken, 120.3845 seviyesinde yorumlanan desteğini takip ediyoruz.

Teknoloji Hisseleri Küresel Satışı Tetikliyor

ABD Teknoloji Hisseleri Depremi Küresel Satışı DestekliyorKüresel piyasalar Salı günü ABD teknoloji hisseleri kaynaklı bir depremle sallandı. ABD – Çin ticaret savaşlarının değer zincirinde kopmalara yol açacağı endişesi ile teknoloji hisselerinde başlayan satış hareketi, haftanın ilk gününde Wall Street piyasalarında %2-3 civarında geri çekilmeye yol açtı. 

Son zamanlardaki hareketlerini de ele aldığımızda ABD hisseleri sene içindeki kazançlarının büyük bir kısmını iade ederken, Google (GOOGL) zirve değerine kıyasla %20 gerileme kaydederek ayı piyasasına girdi. 

Teknoloji sektörü kaynaklı yaşanan sallanıda gelişmekte olan ülke varlıklarına yansımanın sınırlı düzeyde görüldü. Latin Amerika ve Asya tarafı gelişmekte olan endeksleri %0.5 –  %1.0 civarında değer kayıpları kaydedildi. 

AKSEN Gana Tesisi Kapasite Artışı, İş Bankası ISGYO Satın Alması

AKSEN Gana Tesisi Kapasite Artışı, İş Bankası ISGYO Satın AlmasıYurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Aksa Enerji, Gana santralinin kapasitesinin 280MW’dan 370MW’a yükseldiğini açıkladı. Bu gelişme ike kapasite 223.5MW’tan 332MW’a yükseldi. Gana santralindeki kurulu güç artışıyla, Aksa Enerji’nin Afrika’daki kurulu gücü toplamda 476 MW’a ulaşmıştı. AKSEN %0.32’lik bir primlenme ile 3,11 TL’den fiyatlanıyor.

Diğer bir gelişme ise daha önce duyurusunu yazmış olduğumuz İş Bankası’nın İş GYO’dan pa alımı. İş Bankası 0,87 – 0,88 TL fiyattan 1.050.000 adet ISGYO hissesi satın aldığını açıkladı. Gelişme ile beraber İş Bankası’nın İş GYO bünyesindeki toplam payı %44.51’e yükselmiş oldu. ISGYO 0,88 TL fiyatı ile işlemlerini sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu