Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Emtialara 2020 Yılı Boyunca Fiyat Düşüşü Getirecek

Dünya Bankası tarafından yayımlanan bir raporda önemli öngörüler yer alırken, Covid-19 salgını ile ilişkili olarak 2020'de emtia fiyatlarında düşüş için alarm verildi.
Koronavirüs Emtialara 2020 Yılı Boyunca Fiyat Düşüşü Getirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, aylar içinde hayatımızı değiştirmeye yetti. Son verilere göre, dünya genelindeki toplam vakalar 2 milyon 700 binin üzerine çıkarken, toplamda 191 bin insan canından oldu.

Ekonomilere oldukça olumsuz yansıyan bu salgın, piyasalara da tarihinde ilk olabilecek durumlar yaşattı. Yatırımcıların güvenli limana olan ilgisi arttıkça altın fiyatları yükselirken; azalan talep ve aşırı arz ile oluşan dengesizlik sonucunda petrol fiyatları ciddi oranda geriledi. Öyle ki Pazartesi günü Mayıs vadeli WTI petrolü tarihinde ilk kez eksi 40 doları gördü. Fiyatların sıfırın altına düşmesinin etkileri bir süre devam etti.

Salgın henüz bu derece yayılmamışken bile piyasalar üzerinde etkileri görülmeye başlanmış, ve emtia fiyatlarında düşüş görülmüştü. Özellikle petrolde o zamanlardan şimdiye kadar azalmaya devam eden talep, fiyatlara kademeli bir düşüş getirdi. Tarihi düşüşünün ardından toparlanmaya odaklanan petrolde fiyatların bir süre daha düşük seyredeceği öngörüldü.

Dünya Bankası Raporunda Emtia Fiyatlarının 2020’de Düşeceğini Duyurdu

Dünya Bankası Raporunda Emtia Fiyatlarının 2020'de Düşeceğini DuyurduYeni tip koronavirüsü (Covid-19) belki de en fazla hissettiğimiz bugünlerde, Nisan ayının Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nu yayımladı. “Kovid-19’un Emtialar Üzerindeki Etkileri” başlığını taşıyan raporda emtia fiyatlarının son 3 ay içinde kaydettiği düşüşe vurgu yapıldı. Raporda diğer dikkat çeken ifadeler ise şunlar oldu;

Dünya Bankası Emtia YorumuBilindiği üzere tüm dünyayı kasıp kavuran bu salgın, petrole olan talebi tarihte ilk kez bu kadar düşürdü. Raporda özellikle buna işaret edildi ve dünya ekonomilerinde görülen daralmanın emtiaya olan talepleri daha da düşüreceği belirtildi. Petrol, tarihinde ilk kez kaydedilen düşüşleri yaşadı;

Petroldeki Talep Azalışı
Kaynak: The World Bank

Küresel salgın nedeniyle düşen talepler ve beraberinde durdurulamayan üretimler aşırı bir arz fazlasına yol açtı. Fakat elbette fiyatı tek etkilenen emtia petrol değildi. Raporda emtia fiyatlarının geneline ilişkin bir değerlendirmeye yer verildi. Aşağıda, pandeminin emtia fiyatlarını nasıl etkilediğini gözlemleyebilirsiniz;

Emtia Fiyat Düşüş Grafiği
Kaynak: The World Bank

Aynı rapor, emtiaların yanı sıra metal ve mineral fiyatlarında da düşüş olacağını açıkladı;

Dünya Bankası Altın Fiyatları YorumuKıymetli madendeki yükseliş ise sürüyor. Gram altın saat 11:19’da 387 lira seviyelerinden işlem görüyor ve dünkü seviyelerine yakın seyrediyor. Altının onsu ise 1726,63 dolardan alıcı buluyor ve 1700 dolar üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Emtiaların bugünkü fiyatlarına göz atacak olursak; değerli metallerden gümüş 15.3850 dolardan işlem görüyor. Diğer taraftan bakır %0,34 ekside 2,2990’dan, platin %0,21 artıda 789,50’den, paladyum %2,05 artıda 1955,20 dolardan işlem görüyor. Buğdayın fiyatı 549, soya fasulyesi 836,25, pamuk 56,29, doğal gaz 1,8080, mısır 317, kahve 112,48 ve kakao 2357,50’den işlem görüyor.

Salgın nedeniyle hemen hemen bütün ekonomik faaliyetlerin kısmi olarak durdurulduğu belirtilen raporda, bu etkilerin bir süre daha süreceği belirtildi. Yayımladığı raporların yanı sıra salgınla mücadele kapsamında ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan ülkelerin de yanında olmayı ihmal etmeyen Dünya Bankası, son olarak 15 ay boyunca 160 milyar dolarlık finansman desteği sağlayacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu