Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kırılgan BIST %2 Prime Ulaştı Derken, Belirsizlik Kazançları Sınırladı!

Dünya genelinde kabaran risk iştahına paralel değer kazanan Borsa İstanbul, siyasi belirsizlik kaynaklı kazançlarını koruyamıyor.
Kırılgan BIST %2 Prime Ulaştı Derken, Belirsizlik Kazançları Sınırladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul haftanın ikinci işlem gününe yüksek alıcılı bir giriş yaptı. BIST 100 endeksi 15 Nisan Pazartesi günü renk değişimlerine doyamadı. İkinci seansın son işlemlerine yaklaşırken telafi edilen kayıplar tekrar başlayan aşağı yönlü harekete karşı koyamadı ve endeks %0.82 değer kaybederek 95.192 puandan günü kapattı.

16 Nisan Salı günü gülen yüzlerden geçilmiyor. Endeks değer kazanımını %2 civarına taşıdı. Yatırımcı mutlu. Ancak mutluluk sınırlı. Malum, seçim belirsizliği ülke varlıklarındaki özellikle yabancı yatırımcıyı negatif etkiliyor. Yabancı yatırımcı oranını ele almaya gerek yok bile yok zaten…

Bugünkü performans ikinci seansın ilk işlem saati dolması ile birlikte %1.46 düzeyinde ve 96.585 puanda. An itibarıyla kaydedilen hareket marjları 97.102-95.677 noktaları arasında. Bankalar endeksi 130K seviyesine yaklaşırken, XUSIN ise 115 bin üzerinde makas açmaya çalışıyor. 

Dünya Endekslerinde Duruş Pozitif

Dünya Borsa Endekslerinin Geneli PozitifBorsa İstanbul hafta başında dünya genelindeki performansa ayak uydurmaya çalışmıştı ancak baskı (seçim kaynaklı) nedenli kalıcı bir kazanım sağlayamamıştı. Asya tarafındaki Pazartesi performansı gayet iyiydi. Avrupa da primliydi ancak ABD vadelilerin ışığını bozmayarak negatif açıldı ve yataya çok yakın seviyelerde de olsa yine negatif kapanmıştı.

Salı sahnesinde dünya geneli pozitif duruşunu sürdürüyor. Asya’da Şanghay SSEC Endeksi’nin %2.39 değer kazanımı önderliğinde, Hong Kong Hang Seng Endeksi’nin %1.07 takibi ile Tokyo Nikkei 225 %0.24 ve Güney Kore KOSPI Endeksi %0.26 oranında yeşil tarafta dalgalandı.

Avrupa ise Stoxx Avrupa 600’de %0.30, İngiltere FTSE 100’de %0.50, Almanya DAX’ta %0.70 ve Fransa CAC 40’ta yatay bir tabloda karşımıza çıkıyor. 

ABD tarafında Salı işlemlerinde vadeli kanat görüntüsü gayet güzel duruyor ve global yükselişi destekliyor. Dow 30 %0.65, Nasdaq %0.45 ve S&P 500 %0.37 genişleme gösteriyor. Bu harekete rölatif Wall Street sokaklarında haftanın ikinci işlem günü Dow Jones için %0.6 ve S&P 500 için %0.4 primli bir açılış ile karşılaşılabilir.

Altın Küresel Risk İştahını Teyit Ederken, MSCI Türkiye Düşüyor!

MSCI Türkiye Endeksi Ons Altına Paralel DüşüyorDeğerli metal altın son zamanların en düşük seviyelerinde hareket ediyor. An itibarıyla %0.27 değer kaybeden ons altın 1.284,49 $’dan ticarete giriyor. XAU/USD‘nin günlük hareket marjı ise 1.282 $ ile 1.288 $ arasında oynaklık gösteriyor. Küresel risk iştahındaki kabarmayı altın ile uzun vadeli hazine kıymetlerinin düşen fiyatları ve görece riskli varlıklar hisse senedi piyasalarındaki alıcılı işlemlerle teyit edebiliriz.

Türk lirası kayıplı duruşunda istikrarı korumaya devam ediyor. Türk lirası bugün ABD doları karşısında %0.30 değer kaybederek 5,8170 TL’den fiyatlanıyor. Günlük bazda en düşük seviyesini 5,7780 TL’den kaydeden USD/TRY‘de 5,6581 ve 5,5404 seviyelerinde bulunan 20 ve 50 günlük hareketli ortlamaları ele alınabilecek önemli destek bölgeleri olabilir.

Türk lirasındaki performans MSCI Türkiye endeksini düşürdü. MSCI Türkiye endeksi Nisan ayının başından bu yana gelişmekte olan piyasalara kıyasla %3.6’lık kötü performansı ile karşımıza çıkıyor. Endeksin aşağı yönlü hareketindeki ısrarcı tavrı yine seçim belirsizliği kaynaklı değerlendirilmeye müsait.

Borsa İstanbul 100 ve Vadeli Endeks Kontratına Teknik Bakış

BIST 100 ve Vadeli Endeks'e Teknik BakışBIST 100 bugün dünkü performansın ardından negatif güncellenen veriler ile ele alınıyor. 95.650 seviyesinde olası denge noktasını (pivot point) takip edebiliriz. Bu noktanın (PP) üzerinde açılan makas bir yükseliş, altında açılan açı ise olası bir düşüş sinyali olarak okunabilir.

94.750 ve 94.300 noktalarını düşüş sahnesinde (PP’nin altına çekilmelerin artması) yorumlayabileceğimiz destekler olarak gözlemleyebiliriz. Yukarı tarafta ise (PP’nin üzerindeki performans) 96.100 ve 96.900 birer direnç olarak önem arz ediyor.

BIST 100 birinci seansta ikinci direncini de kırmıştı ancak kazanımlar korunamadı ve geri çekilmenin ardından 96.1K’da bulunan ilk direncin hemen üzerinde fiyatlamalar gözleniyordu.

Vadeli kanada geldiğimizde F_XU03000419 iş kodlu Nisan vade endeks kontratı 15 Nisan işlemlerini %1.33 kayıp vererek 120.5750’den tamamlamıştı. Kontrat üzerinde 119.7000 seviyesi ilk olası destek anlamı ifade ederken, 121.8850 ilk direnç ve 123.2000 ikinci direnç olarak incelendi. 

Anlık veride kontrat %0.89 getiri sağlarken 121.575 seviyesinde ilk direncinin hemen altında yer alıyor. 

Kırılganlık Yüksek, CDS Tepelere Tırmandı

CDS Marjı Yüksek İrtifada Hareket EdiyorSon zamanlarda kırılganlığın daha da arttığına dair yazılarımda geçirdiğim açıklamaları tekrar yeniliyorum. Dün %1 civarı değer kaybeden BIST 100 bugün %2 civarı kazanım gösterdi ve geri dönerek %1.30 civarında prime çekildi.

Piyasada dalgalanma olur ancak bin puan kazanım iki bin puan kayıp olması yatırımcının endişesini artırır.

Risk büyük, pasta güzel ancak siyasi belirsizlik baskısı yüksek. Yatırımcı, özellikle yabancı yatırımcı çekinceli. Öte tarafta 5 yıllık risk sigorta primi Türk CDS’i 440,57 seviyesine tırmanmış.

Haftalık değişim negatif yönde %12.09 artan risk primini işaret ediyor. (Mart ayının 20’si civarında 289 seviyesine kadar çekilmişti.)

Finans Dünyası Belirsizlik Sevmiyor

Finans Tarafı Belirsizlik SevmiyorÖncelikle siyasi tarafta bir netlik kazanılmalı. A ya da B sonuç olarak halkın iradesi ile bir seçim gerçekleşti ve sonuçların ardından seçimde usulsüzlükler gündeme geldi. Taraf olmaktan ziyade finansal kanatta görülen kayıplara bakıyorum açıkçası.

Seçim Kurulu ne der, yönetim birimleri ne yapar bunları yetkililer daha iyi bilir elbette ancak belirsizlik finansal piyasalarca sevilmiyor. Bunun net bir teyidi de 31 Mart sonrası endeks ve TL performansına sadece göz atmakla anlaşılacak kadar basit.

Seçim atlatılmış olsa, elbette piyasanın tatmin olacağı ya da olmayacağı bir sonuç ile karşılaşılacak ancak düşük fiyatlı varlıklar yatırımcı kanadında fırsat görülüp arıtıma tabi kalacak. Yani piyasada hatrı sayılır seviyedeki yabancı yatırımcı ticarete daha sıcak bakacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu