Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar’ın Tahvil İşlemleri ve ABD Hazine Kıymetlerine Bakış!

Katar'ın elinde bulundurduğu tahvillere yönelik düşündüğü işlemler ve ABD Hazine kıymetlerinde günlük hareketlerin değerlendirilmesi.
Katar’ın Tahvil İşlemleri ve ABD Hazine Kıymetlerine Bakış!
Yorum

Katar, üst üste ikinci yıl için dolar bonosu piyasasına dokunmayı planlıyor. Hareket gelişmekte olan piyasaların, verim açlı yatırımcılara yönelik borçlanmanın artmasına neden oluyor. Emirlik, 2024, 2029 ve 2049 yıllarında olgunlaşan tahvilleri, bütçe ve genel fonlama amaçlı gelirleri kullanarak bir sözleşmeye ve anlaşmayı idare eden bankalardan birinin sağladığı bir izahnameye göre satmak istiyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında yabancı yatırımcılardan 12 milyar dolar topladı. Katar, çift A kredi notuna sahip zengin bir ülke olsa da, tahviller JPMorgan tarafından yürütülen ve piyasadaki referans yatırımcılara geniş bir alıcı tabanı sağlayan etkili, yükselen piyasa bono endekslerine de dahil edilmişti.

Katar’ı Yeni Bağlantılara Zorlayan Gelişmeler

Katar, 2017’de ülkeye bağlarını, deniz ve hava yollarını kesen komşuları Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’la çatışmaya devam ediyor. Abluka, Katar’ı gıda gibi önemli ithalat için yeni yollar kurmaya zorlamıştı. Tahviller, her birinin en az 500 milyon dolar olacağını ileri sürerek, referans boyutunda olacak. 30 yıllık tahviller ABD Hazine Müsteşarlığı’ndan yaklaşık 2 puan harekete denk düşebilir.

Katar’ın ödenmemiş dolar tahvillerinin fiyatları son zamanların en yüksek seviyesinden geri çekilerek düştü. Refinitiv verilerine göre, 2048 yılında olgunlaşan dolar tahvili, Şubat ayı sonunda 107 sentin üzerine çıktıktan sonra dolar üzerinde yaklaşık 105 sente düştü. (Potansiyeline göre, Katar’ın dış borçları Eylül sonunda GSYİH’nın %24’ünü tuttu.)

ABD Hazine Kıymetlerine Dair Değişimler

Tahvil fiyatları düşerek artan verim, Arz Yönetimi Enstitüsü’nün Salı günü imalat dışı alım yöneticileri endeksinin Ocak ayında 56.7’den Şubat’ta 59.7’ye yükseldiğini açıklamasından sonra yükseldi. Artış, endeksin yalnızca 57.2’ye yükselmesini bekleyen ve ankete katılan ekonomistlerin tahminlerini aştı. Verinin 50 eşik seviyesinin üzerindeki performansı genişleme şeklinde okunacağı için, güncellenen veri pozitif bir hava yarattı.

Yatırımcılar, büyüme hızıyla ilgili daha güçlü sinyaller almaya çalıştıkları için verim daha sonra tekrar düşmüştü. 10 yıllık hazine bonosu bu yıl yaklaşık 0,2 puan aralığında işlem gördü. Analistler, yatırımcıların bir yönlendirme yapmadan önce ABD-Çin ticaret müzakerelerinden veya Cuma günkü istihdam raporu sinyallerini pozitif bekledikleri için fiyatların tahsil edildiğini belirtti.

Ancak bazı analistler hala, hisse senetleri ve kurumsal tahvillerin, 2018’in sonundaki sert düşüşünün ardından bu yıl yeniden toparlanırken, kamu borcundaki yatırımcıların Federal Reserve’in faiz oranlarını artırma konusundaki temkinli yaklaşımına güvenmeye devam edip etmeyeceğinden emin olmadıklarını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu