Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: Güneydoğu Asya’daki Yatırım Fırsatları Kaçırılıyor

JPMorgan'dan, yatırımcıların Güneydoğu Asya pazarlarından uzak durdukları ve yatırım fırsatlarını kaçırdıkları yorumu geldi.
JPMorgan: Güneydoğu Asya’daki Yatırım Fırsatları Kaçırılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

JPMorgan Japonya hariç Asya hisse senedi araştırma başkanı James Sullivan, yatırımcıların Güneydoğu Asya pazarlarından uzak duruyor olabileceklerini söyledi. Sullivan bu nedenle orta vadede bölgedeki fırsatları kaçırdıklarını düşünüyor.

CNBC’ye konuşan Sullivan, “Endonezya’yı yükselttik, Tayland’ı bu pazarlarda yatırımcı konumlandırmasının inanılmaz derecede hafif olduğu argümanı üzerine yükselttik,” dedi.
Jakarta Kompozit Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Endonezya göstergesi Jakarta Composite endeksi yılbaşından bu yana %8,57 oranında negatif performans kaydetti. Getiri performansı 1 yıllık bazda %3,24 oranında negatifken, 1 ayda %12,32 oranında pozitif getiri sağladı. Endeks dünkü kapanışı ise %1,42 oranında artışla gerçekleştirdi.

Sullivan, “Genel olarak gelişmekte olan pazarlara 650 milyar doların üzerinde toplam varlık akışı için fırsat arıyoruz. ASEAN’da uzun yıllardır ilk kez yatırımcıların her bir pazarda düşük ağırlıkta olduğunu görüyoruz,” dedi. Bölgenin gerçekliğe karşı algı açısından ilginç olabileceğini de sözlerine ekledi.

Analist, özellikle ASEAN’da orta vadeli performans açısından önemli fırsatlar gördüklerini de söylüyor. 2020’de şimdiye kadar geçen sürede Güneydoğu Asya’daki pazarlar büyük ölçüde en kötü performans gösteren pazarlar oldu. Bölgedeki birden fazla ekonomi, ya salgını yönetmekte zorlanıyor ya da kısıtlamalar uluslararası seyahatleri engellediği için turizm gelirlerindeki kayıpla boğuşuyor.

Tayland’ın göstergesi SET endeksi, yılbaşından bu zamana kadar %9,32 oranında değer kaybederken, 1 ayda %19,22 değer kazanmayı başardı.
Tayland SET Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Tayland SET endeksinin 52 haftalık hareket aralığı, 969,08 puan ile 1608,67 puan arasında bulunuyor. Endeks, dünkü işlemleri %1,05 oranında yükselişle 1430,56 puandan sonlandırdı. Bu veriyle 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın bir seviyeden işlem gördüğü anlaşılıyor.

2020 yılında Asya’daki en iyi piyasa performansına sahip ülkeler, genellikle Kuzey Asya’daki üretim odaklı ekonomiler oldu. JPMorgan’dan Sullivan, bunun uzun vadede olumlu bir görünüm sunduğunu ifade ediyor. Sullivan, bu ekonomilerde iki aşamalı bir iyileşme bekliyor.

Analist, verilerin küresel olarak çok kısıtlı bir hizmet sektörünü göstermeye devam ettiğine ve üretimin çok iyi bir dönüş yaptığına da vurgu yapıyor. Sullivan, “Çin’in genel ekonomi bazında ve bazı Kuzey Asya pazarlarında üstün performans arıyoruz. Uzun vadede Çin ve Kuzey Asya’nın imalat odaklı ekonomilerinin hala çok iyi göründüğünü görüyoruz,” ifadelerini kullanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu