Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan’ın İlk Çeyrek Kârında Koronavirüsün %69’luk Darbesi Görüldü

Kazanç sezonunun açılmasıyla ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan JPMorgan Chase, bilançosunda koronavirüsün etkili olduğunu gösterdi. İşte ayrıntılar;
JP Morgan’ın İlk Çeyrek Kârında Koronavirüsün %69’luk Darbesi Görüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs piyasalarda dalgalanmalar yaratırken yatırımcılar kazanç sezonuna odaklanmıştı. Bilançosunu açıklayan ABD’li bankacılık devinin sonuçları da pandeminin olası etkileri konusunda fikir verdi.

Buna göre 2,87 milyar dolarlık net kâr 2020’nin ilk çeyreğinde beklentilerin epey altında kalarak yüzde 69 azaldı.

Bankanın geliri koronavirüs pandemisinin ortasında sağlam kalırken kâr düşüşü, şirketin kredi rezervlerine 6,8 milyar dolarlık ekleme yapmasından kaynaklandı.

JP Morgan İlk Çeyrek Bilanço Analistler 1,84 dolarlık hisse başına kazanç beklerken banka 78 sent açıkladı. Gelir ise daha esnek olduğunu gösterirken bir önceki yıla kıyasla yüzde 3 düşüşle 29,07 milyar dolara geriledi. JP Morgan 2019’un dördüncü çeyreğindeyse hem kâr hem de geliriyle beklentileri aşmıştı. Salgın, bankanın dört ana biriminin üçündeki kârda keskin düşüşlere neden olurken yalnızca varlık yönetimi işi kurtuldu.

Bilançodaki bir diğer parlak nokta ise JP Morgan’ın ticaret bölümünün yüzde 32 artışla 7,2 milyar dolarlık gelir açıklaması oldu.

JP Morgan İlk Çeyrek Kar Düşüş Nedeni Tahvil ticareti geliri, analistlerin beklediğinden 1 milyar dolar fazla gelerek 5 milyar dolara yükseldi. JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, ilk çeyrekte şirketin temel sonuçlarını oldukça iyi ifadeleriyle nitelendirerek 6,8 milyar dolarlık kredi rezervlerinin 8,3 milyar dolarlık kredi maliyeti ile neticelendiğini söyledi.

COVID-19 krizinden etkilenenlerin acısını paylaştığını dile getiren Dimon, bankanın kritik zamanlarda tarih boyunca her zaman müşteriler, tüketiciler ve topluluklarla birlikte olduğunu belirtti. Koronavirüs nedeniyle yaşanan durumun diğerlerinden farklı olmadığını kaydederek; “dünyanın bu küresel krizden kurtulmasına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Pandemi ABD tarihinin en uzun ekonomik genişlemesine son vermişken bankanın hisseleri de isabet aldı.
JP MORGAN 23 Mart Hisse
Kaynak: Nasdaq

Örneğin yukarıdaki grafikte de gördüğünüz gibi Mart ayının başlangıcından sonra hisseler düşmeye başladı. 23 Mart’ta hisseler 79 dolarlık seviyeden kapandı. Çünkü o gün, ABD hisseleri Senato’nun koronavirüs için ikinci bir paket oylamaması nedeniyle geriledi.

Dow Jones %3 ekside veya 583 puan daha düşük tamamlarken, S&P 500 %2.9 aşağıda kapandı. 20 Mart Cuma günü de hisseler küresel ölümlerin artması nedeniyle çökmüş, yatırımcıların korkularının izleri düşüşte gözlemlenmişti.

Dimon geçtiğimiz haftaki yıllık hissedar mektubunda bankanın kazançlarının geçen yıl kaydettiği rekor kârdan 2020’de anlamlı bir şekilde düşeceğini söylemişti.

Jamie Dimon Açıklama Ayrıca yatırımcıları, düşüşün aşırı derecede olumsuz olması durumunda bankanın sermayeyi korumak için temettüsünü askıya almayı düşüneceği konusunda uyarmıştı.

Koronavirüs krizinin kötü bir durgunluk ve 2008 krizine benzer finansal baskı unsurlarını içermesini beklediğini söyleyen Dimon, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Geleceğin ne olacağını tam olarak bilmiyoruz. Ancak en azından, bunun 2008’in küresel mali krizine benzer bir tür finansal stresle birlikte kötü bir durgunluk içereceğini varsayıyoruz. Bankamız bu tür stresin etkilerinden muaf olamaz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu