Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artıda Kapanan Japon Nikkei’nin Yıldızı %12’den Fazla Yükselen Nakliye Devi Oldu

Japon gösterge endeksi Nikkei 225, günü artıda tamamladı. Endeksin yıldızı ise yüzde 12’nin üzerinde artıda olan nakliye devi oldu.
Artıda Kapanan Japon Nikkei’nin Yıldızı %12’den Fazla Yükselen Nakliye Devi Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

15 Şubat’ta Ağustos 1990’dan bu yana ilk kez 30,000 puan üzerine çıkan Japon Nikkei, sonrasında bu seviyeye yakın hareket etmeye başladı. Japonya’nın gösterge endeksi 25 Şubat’a kadar aralıklı olarak 30 bin puan üzerinde kalsa da sonrasında sınırı göremedi.

Dünkü kapanışı 29,036.56’dan yapan endeks, bugüne hafif artıda başladıktan sonra yükselişini hızlandırdı. 11 Mart’ı %0,60 ya da 175 puan artıda 29,211.64’ten tamamladı.

Yükselişin ardında ABD Temsilciler Meclisi’nden nihai onay alan 1,9 trilyon dolarlık Covid paketi ve ABD’nin Şubat ayı için yıllık enflasyonu vardı.

Bugünkü artının ardından Japon göstergesinin yıl başından bu yana getirisi yüzde 6,44’e, 1 yıllık getirisi de yüzde 57,39’a çıktı.
Japon Nikkei 225 Yükseliş 11 Mart
Grafik: MarketWatch

Nikkei 225’in en iyi performansı göstereni olarak ise Kawasaki Kisen Kaisha öne çıktı. Dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı ve nakliye şirketleri arasındaki Japon taşımacılık devi Kawasaki Kisen Kaisha, 11 Mart’ı yüzde 12,71 artıda 2,164 Japon yeni seviyesinde tamamladı.

2,345 yen yönündeki en yüksek seviyesine yakın duran hisseler, yıl başından bu yana yüzde 2,46 getiri sunarken bir yıllık kazancı yüzde 141,79’a ulaştı.

Japon nakliye devinin yükselişinin ardında ise şirketin çevreci çözümler geliştirmeye odaklanan şu açıklaması vardı:

“1 Nisan 2021’den itibaren geçerli olmak üzere yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere karbon nötrlüğe yönelik işletmelere ve projelere odaklanan yeni bir departman kurduğumuzu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu