Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 Temmuz TÜFE’si Sonrası 2 Ayın Yüksek Seviyelerinde

İngiliz gösterge endeksi FTSE 100, ülkenin TÜFE ve ÜFE rakamlarının açıklandığı güne artıda başladı.
İngiliz FTSE 100 Temmuz TÜFE’si Sonrası 2 Ayın Yüksek Seviyelerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Yükseliş, güçlü kazanç sezonu ve sağlam ekonomik büyüme beklentileriyle yönlendirildi. Dün FTSE 100, BHP Group öncülüğünde 7,188.55 puana kadar yükselerek Avrupalı emsallerinden daha iyi performans göstermişti.

7,181.11 puanlık kapanışın ardından hafta ortası seansına yatay başlayan İngiliz borsa endeksi, pozitif bölgede işlem gördü.

TSİ 10.25’ye yüzde 0,21 artıda işlem görürken gün içi hareket aralığı 7,179.33 – 7,198.79 puan oldu.
İngiliz Gösterge TÜFE Sonrası Yüksek
Kaynak: MarketWatch

Endeks 5 günlük performansta artıya geçemese de bir ayda yüzde 3’e yakın değerlendi. Yıl başından bu yana ise yüzde 11,5 artış kaydetti.

Ekonomik veri cephesinde İngiltere’de enflasyon Temmuz’da yıllık bazda yüzde 2’ye geriledi. Rakam yüzde 2,3 artış yönündeki beklentilerin altında kaldı. Enflasyon İngiltere Merkez Bankası’nın hedefine geri dönerken enerji ve gıda gibi değişken kalemleri hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon, Temmuz’da yüzde 1,8 arttı.

Üretici fiyat endeksi çıkışı ise Temmuz’da yıllık bazda yüzde 4,9 artarak Aralık 2011’den bu yana en büyük artışı işaretledi.

Ayrıca dün açıklanan veri, İngiliz şirketlerinin bordrolu çalışan sayısının Temmuz ayında 182 bin artarak pandemi öncesine yaklaştığını gösterdi. Başbakan Boris Johnson veriler üzerine istihdam rakamlarının cesaret verici olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu