Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 GSYİH ve Ticaret Verilerine Olumsuz Tepki Verdi

İngiltere piyasası, ülkede devam eden yeniden açılışa rağmen açıklanan verilerle eksiye düştü.
İngiliz FTSE 100 GSYİH ve Ticaret Verilerine Olumsuz Tepki Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere dün gerekli olmayan mağazaların ve ağırlamanın yeniden açılışıyla gündeme gelmişti. Ülke hızlandırılan aşı dağıtımları ve açılış için izlediği yol haritasıyla son dönemde öne çıksa da piyasalar bugünkü verilere olumsuz tepki verdi.

Çin’den gelen Mart ayı ticaret verileri günün ilk olumsuz sürprizi oldu.

Buna göre Çin’in ticaret fazlası geçen yılın aynı ayındaki 20 milyar dolardan 13,8 milyar dolara geriledi. Bu artan küresel talep ve yüksek emtia fiyatları arasında 52,05 milyar dolar yönündeki beklentilerin çok altında kaldı.

Ayrıca yerel cephede İngiltere verileri Şubat’a kadar olan üç ayda gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 1,6 küçüldüğünü gösterdi.
İngiltere FTSE 100 Ekonomik Veriler Ekside
Kaynak: MarketWatch

Bu Mayıs-Temmuz döneminden sonra en dik daralma oldu. Yalnızca Şubat ayında GSYİH yüzde 0,6’lık tahminlere kıyasla yüzde 0,4 artış kaydetti. Şubat seviyesi, bir yıl öncenin aynı ayına göre yüzde 7,8 düşük kaldı.

Ülkenin sanayi üretimi Şubat’ta yüzde 1 artarak iyimser gelse de ticaret açığı önceki ayın 3,4 milyar sterlinlik artışına göre Şubat’ta 7,1 milyar sterline yükseldi. Bu Mart 2019’dan bu yana en büyük aylık ticaret açığına işaret etti.

İnşaat üretimi de Şubat’ta yüzde 1,9 düşüş beklentilerinden kötü olarak yüzde 4,3 küçüldü. Gösterge endeks dün 6,889.12 puanda kapandıktan sonra bugüne 6,884 puanla başladı.

Açılışın ardından 6,892 puana kadar yükselen endeks, sonrasında hızla gerileyerek 6,875 puandaki gün içi düşüğünü kaydetti. TSİ 10.50 sıralarında yüzde 0,14 ekside hareket ederken görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu