Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Dalganın Yaşanması Üreticilerin Petrol Piyasasını Dengeleme Çabasını Zorlaştırıyor

Petrol piyasasındaki gelişmeleri gösteren aylık rapor, pandeminin toparlanma hızını yavaşlattığını bildirirken, fiyatlar Çarşamba günü kayba yönelmiş durumda.
İkinci Dalganın Yaşanması Üreticilerin Petrol Piyasasını Dengeleme Çabasını Zorlaştırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Ekim ayı Petrol Piyasası Raporu’na (OMR) göre küresel petrol arzı Eylül’de günlük 600 bin varil azaldı. Söz konusu dönemde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi günlük 340 bin varil azalarak, 24 milyon 80 bin varil oldu.

Küresel arz ise toplamda 91 milyon 100 bin varile geriledi. IEA Başkanı Fatih Birol salgının enerji sektöründe derin bir iz bırakacağını söylerken, fiyatlar Çarşamba günü negatif bölgede hareket ediyor.

Petrol Piyasası Ekim Raporu’na göre coronavirüs salgınında ikinci dalganın yaşanması talep artışını yavaşlatıyor.

Petrol Piyasası Ekim RaporuYapılan açıklamada 2020 günlük petrol arzı tahmininin 8,4 milyon varil düşürülerek, 91,7 milyon varil olarak revize edildiği bildirildi. 2021’de ise günlük 5,5 milyon varil artış olması bekleniyor. Yılın üçüncü çeyreğinin piyasa için oldukça zor geçtiği ve bu durumun son çeyreğin de parlak olmadığını işaret ettiği bildirildi.

Bu yıl Asya Pasifik bölgesinde petrol talebinin günlük ortalama 33 milyon 600 bin varil, Amerika kıtasının 28 milyon 600 bin varil ve Avrupa’nın 13 milyon 400 bin varil olması bekleniyor. IEA Başkanı Birol, pandeminin enerji sektöründe %5 oranında bir düşüşe yol açtığını, ekonomide toparlanma olsa da etkisinin yıllarca süreceğini aktardı.

Salgının bazı yakıt türlerini daha fazla etkilediğini söyleyen Birol, genel olarak enerji sektörünün tarihin en büyük düşüşüne tanıklık ettiğini açıkladı. Pandeminin özellikle havacılık sektörüne ve petrole derin darbe vurduğunu aktardı.

Enerji sektörünün yıllardır savaşlar gibi önemli jeopolitik belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu söyleyen Birol, Covid-19 salgınının bunlar arasında en önemlisi olduğunun altını çizdi. Pandeminin ne zaman biteceğinin bilinmediğini, bunun da petrol piyasası için en önemli belirsizlik olduğunu sözlerine ekledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü’nün (WTI) varil fiyatı saat 14:00 itibarıyla 40 doların altına gerilemiş durumda.
Ham Petrol 39 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

ABD türü ham petrolü Salı günü 40,22 dolardan kapandı. Yeni güne bu seviyelerden başladıktan sonra öğleden sonraki işlemlerde düşüşe geçti. Şu dakikalarda yüzde 0,72 ekside 39,92 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varili ise yüzde 0,38 ekside 42,30 dolardan işlem görmekte.

Çarşamba günü fiyatlar üzerinde salgına bağlı endişe verici açıklamalar, ABD mali teşvik paketine dair azalan umutlar ve Çin petrol ithalatında yaşanan yükseliş etkili oldu. İthalatın artması fiyatları olumlu yönde etkilerken, diğer iki faktör negatif yönde etkiledi.

Oversea-Chinese Banking Corp ekonomisti Howie Lee, Çin’in talep toparlanmasına öncülük ettiğini ancak ABD teşvik paketinin bir türlü netlik kazanamamasının piyasaya baskı yarattığını dile getirdi.

GCM Yatırım analistleri 21, 50, 100 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği 40,00 – 40,50 bandı dışındaki fiyatlamaların ve 4 saatlik kapanışların yön belirlemede etken olacağını bildirdi. 40,50 üstünde kalıcılık sağlaması durumunda yükselişin devam etmesi bekleniyor. Olası düşüşlerde ise 39 ve 38 dolar seviyeleri gündeme gelecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%