Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA, AB’nin Rus Gazına Bağımlılığını Azaltacak Tedbirleri Açıkladı

Avrupa Birliği ülkeleri, yıllık kullandığı doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan alırken, IEA bunun azaltılması için yapılabilecekleri sıraladı.
IEA, AB’nin Rus Gazına Bağımlılığını Azaltacak Tedbirleri Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine doğal gaz tedariki konusu gündemi en fazla meşgul eden detaylardan biri oldu. Kuzey Akım 2 projesi için uygulanan yaptırımlar üzerine Rusya, Avrupa’ya üstü kapalı kendilerine muhtaç olduğunun mesajını vermişti.

Avrupa Birliği, Rus gazına bağımlılığı azaltmayı amaçlayan politikalar üzerine yoğunlaşırken, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bu konuda alınacak önlemleri açıkladı. Kurumun hazırladığı rapora göre alınacak 10 önlem sayesinde, 1 yıl içinde Rus doğal gazına bağımlılık üçte bir oranında azaltılabilecek.

AB 2021 Yılında Rusya’dan 150 Milyar Metreküp Gaz İthal Etti

AB 2021 Yılında Rusya’dan 150 Milyar Metreküp Gaz İthal Etti
Kaynak: IEA

Rusya’dan ithal edilen doğal gazın, AB’nin toplam tüketiminin yüzde 40’ını oluşturduğu açıklandı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla, Avrupa’nın Rusya’dan ithal edilen doğal gaza olan bağımlılığının konuşulduğu ve bu raporun, neler yapılabileceği üzerine yoğunlaştığı aktarıldı.

Buna göre Rusya ile herhangi bir yeni gaz sözleşmesi imzalanmaması, bir yıl içinde 30 milyar metreküp doğal gaz sağlayabilecek alternatif kaynakların artırılması gerektiğine vurgu yapıldı. Güneş ve rüzgar enerjisi projeleri sayesinde, yine bir yıl içinde doğal gaz kullanımının 6 milyar metreküp azaltılması planlanıyor.

Buna ek olarak biyoenerji ve nükleer enerji üretiminin artırılmasıyla, 13 milyar metreküp daha az kullanılması hedefleniyor.

Tüketicilerin termostat sıcaklığını bir derece düşürmesi ve ısı pompalarının yaygınlaştırılması ile yılda 10 milyar metreküp azaltılabileceği bildirildi. Tüm bunlarla birlikte, AB’nin Rus doğal gazı kullanımını bir yıl içinde 50 milyar metreküp, yani üçte biri kadar azaltılabileceği öngörüldü.

Raporda ayrıca “Rus gazına olan bağımlılığı azaltmak, enerji piyasaları ve güvenlik konusunda güçlü uluslararası diyaloğun yanı sıra birden fazla sektörde uyumlu, sürekli bir politika çabası gerektirmesinin yanında, basit bir iş olmayacak.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%