Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’un Protestolardan Etkilenen Halka Arz Piyasası Toparlanabilir

Hong Kong’un halka arz piyasası, yıl başından bu yana yüzde 43 oranında düşse de analistler yakın zamanda bir toparlanma öngördü.
Hong Kong’un Protestolardan Etkilenen Halka Arz Piyasası Toparlanabilir
Yorum

Hong Kong’un halka arz piyasası şehirdeki huzursuzluktan etkilenerek yıl başından bu yana yüzde 43 düşse de analistler yakın zamanda bir toparlanma öngördü. Finansal veri şirketi Refinitiv, kentin bu yıl halka arzlar için yavaş bir döneme tanık olduğunu söyledi.

Analist Elaine Tan, piyasanın şimdiye dek 18.5 milyar dolar kazanç sağladığını ve bunun geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42.8 düşük olduğunu belirtti.

Reuters, Goldman Sachs’ın yakın tarihli bir tahminine dayanarak protestoların yatırımcıları ve şirketleri Hong Kong’dan uzaklaştırdığını yazmıştı.

Protestolar Yatırımcı UzaklaştırdıŞehrin gösterge Hang Seng Endeksi, protestoların Haziran ayında başlamasından bu yana değer kaybetti. Kargaşanın ortasında, Reuters, Çinli dev Alibaba’nın 15 milyar dolarlık listelemeyi ertelediğini bildirmişti.

The Wall Street Journal da Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco’nun tercihinin Hong Kong veya Londra’dan Tokyo’ya geçtiğini iddia etmişti. Çin odaklı ETF’leri ile tanınan yatırım şirketi KraneShares’in baş yatırım yetkilisi Brendan Ahern, Hong Kong’daki yatırımcı duyarlılığının gösteriler devam ederken oldukça düşük olduğunu dile getirdi.

Turistler otel, restoran ve perakendecileri inciten şehirden kaçındığından, gösterilerin yerel ekonomi üzerinde önemli olumsuz etkiler yarattığını vurguladı.

Protestolar Yerel Ekonomi Kötü EtkilediAyrıca halka arzların bugün Hong Kong’da bulunmayan yatırımcı coşkusunu sürdürme eğiliminde olduğunu ekledi. Budweiser APAC’ın Hong Kong’da 2019’un 2. en büyük halka arzını gerçekleştirmesi hakkında ise bunun yatırımcıların Çin likör ve alkol yatırımları için coşkusuna değindiği için trendi yakaladığını belirtti.

Sonuçta halka arz, bira devinin hüküm süren piyasa koşulları dahil olmak üzere çeşitli faktörler olarak adlandırdığı nedenler yüzünden ertelediği birinci girişimin ardından ikinci girişimi olmuştu.

Refinitiv analisti Tan, son iki aydaki listeleme kuraklığının güçlü bir IPO boru hattıyla tersine çevrilmesinin beklendiğini ve birincil halka arzlarda Hong Kong’un sağlamlığını en iyi yerlerden biri olarak göstermeye devam edeceğini söyledi.

Hong Kong Halka Arz Piyasa Toparlanabilir Lojistik firması ESR Cayman’ın Haziran ayında çekilen 1.45 milyar dolarlık halka arzının Pazartesi günü yeniden başlatıldığını ve 1 Kasım’da işlem görmeye hazırlandığını aktardı. Bunun Budweiser’ın ardından Hong Kong’un ikinci büyük halka arzı olabileceğini öne sürdü.

Çinli spor giyim perakendecisi Topsports International DA Ekim ayında halka arzını başlattı ve Hong Kong borsasında işlem görmeye başladığında 1.01 milyar dolar topladı. Bu da Hong Kong’daki halka arzlarda aylık bir yükselişe yol açtı ki Ekim’deki 11 anlaşma 1.4 milyar dolar toplamıştı. Hong Kong’da gelecek olan diğer listelemeler arasında finans kurumu Home Credit’in 1.5 milyar dolarlık halka arzı ve Bank of Guizhou’nun 1 milyar dolarlık listelemesi yer alıyor.

Tüm bunların yanında ortada bir de ABD’nin Çin yatırımlarını engellemesi durumunda şirketlerin Hong Kong’a akın etme ihtimalleri var. Görüş bildiren pek çok uzman, Amerika Birleşik Devletleri’nde listelenen Çinli şirketler üzerinde sermaye kontrolleri uygulanacak olsaydı, Hong Kong’un büyük bir faydalanıcı olacağını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu