Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hisseler ve Kazançlar 2020’de Daha Zayıf Bir Dolardan Destek Alabilir

ABD dolarının önümüzdeki yıl daha zayıf olması beklenirken bu durumun hisse senetleri ve kazançlar için destek olabileceği söylendi.
Hisseler ve Kazançlar 2020’de Daha Zayıf Bir Dolardan Destek Alabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Güçlü doların kazanç rapor eden çok uluslu şirketler için hassas bir nokta olduğu bilinirken bu durumun 2020’de değişebileceği ve para biriminin borsa için avantaj yaratabileceği söylendi. Wall Street analistleri 2020’de dolarda düşüş olmasını bekliyor ki para biriminde gerileme daha şimdiden gerçekleşmeye başladı.

Dördüncü çeyrekte dolar endeksinde yüzde 2.6 gerileme olurken Aralık’ta yüzde 1.5 düşüş gerçekleşti. 2019 için dolar endeksi ise son iki yılda yaklaşık yüzde 5’le daha yüksek oldu. S&P Dow Jones Indices’e göre de S&P 500 şirketlerinin gelirlerinin yaklaşık yüzde 43’ü yurtdışı satışlardan sağlanıyor.

Dolayısıyla doların zayıflaması, bu şirketler tarafından satılan mal ve hizmetlerin yabancı müşteriler için daha ucuz olması, bunun da kurumsal gelirlere yardım edip ABD ihracatını artırması anlamına geliyor.

Dolar Zayıflaması İhracat Artıracak Bannockburn Global Forex stratejisti Marc Chandler, bunun bir değiş tokuş olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu yabancı kazançların tekrar dolara çevrilmesi yardımcı olabilir, ancak doların düşmesinin nedeni ABD ekonomisinin yavaşlamasından kaynaklanıyorsa, bu, çeviri avantajını baskılayacaktır. Dolar neden düşecek? Çünkü ABD ekonomisi dünyanın geri kalanıyla birleşiyor ve bu ABD ekonomisi için pek iyi olmayacak.”

Euronun dolar karşısında kazanç sağlamaya devam edeceğini öngören Chandler, ABD’nin daha yumuşak bir büyümeye yönelirken Avrupa PMI’larının dibe vurduğunu belirtti.

Ayrıca ABD’nin Avrupa ve Japonya’dan çok daha güçlü olmasına atıfta bulunarak büyüme farkının daralabileceğini savundu.

2020 ABD Diğerleri Arasında Büyüme Farkı Daralabilir BTIG’de ABD hisse senedi ve türev stratejisi başkanı olan Julian Emanuel, daha zayıf doların ABD’deki olumsuz gelişmelerden kaynaklandığını düşünmediğini söyledi. Çin ile birinci aşama ticaret anlaşmasının ve Kanada ile Meksika’yla yapılan anlaşmanın, dünyanın diğer bölgelerini ekonomik olarak daha iyi hale getirmek için kurduğunu dile getirdi.

“Zayıf dolar fikriyle tamamen birlikteyiz. Bizim görüşümüze göre, bunun olmasının bir dizi nedeni vardır. Temelde dünyanın geri kalanı bize yetişiyor. İster ticaret savaşı cephesindeki ilerlemeden, ister Brexit açısından ilerlemeden kaynaklanıyor olsun. Ne olursa olsun, ABD’nin ekonomik sonuçları ile dünyanın diğer sonuçları arasındaki açığın daralacağını düşünüyoruz.” dedi.

2020’de doların yüzde 3 ila yüzde 5 arasında kaybetmesini beklediğini ve bunun kurumsal kazançlar için iyi olacağını aktardı.

2020 Dolar %3 %5 Kaybedecek Analistler, seçim yılının muhtemelen doların zayıfladığı bir dönem olacağını ve şirketlere düşmanca politikaları olan bir adayın yükselişi gibi belirsizliğin olması durumunda daha fazla zayıflama görülebileceğini bildirdi. Piyasanın şu anda Başkan Donald Trump‘ı yeniden seçimi kazanacak gibi gördüğü de eklendi. Emanuel burada şöyle konuştu:

“Başkan düşündüğü pazar sonuçlarına ulaşmada çok, çok etkili oldu. Daha zayıf bir dolar istedi ve kesinlikle bunun seçime girmesini istiyor çünkü zayıf bir dolar, S&P 500 kazançları bir kenara dursun, ihracatın daha güçlü olmasına yol açar.” Uzun mesafede enerjinin düşen dolar ile ters orantılı olduğunu, dolar düştüğünde daha iyi performans göstereceğini ifade etti.

Ancak Chandler, zayıf bir dolardan gelen pozitif şeylerin bile ekonomiyi kurtarmak için yeterli olmayabileceğini ve önümüzdeki yıl Fed’in gevşemesinden daha fazla teşvik beklediğini söyledi. “Daha zayıf bir dolar ABD ihracatını cazip hale getirmeye yardımcı olabilir. Ancak ABD sadece GSYİH’sinin yüzde 14’ü ila 15’ini ihraç etmektedir. Bu, ekonominin küçük bir kısmı. Tüketici gerçekten geri çekilirse yeterince telafi olmaz.” diyen Chandler, tüketicinin ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu