Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol OPEC’in Talep Artışı Beklentisiyle 71 Dolara Dayandı

Delta varyantına rağmen petrol talebinde artış olduğunu bildiren OPEC raporu, fiyatların %2 yükselmesini sağladı.
Ham Petrol OPEC’in Talep Artışı Beklentisiyle 71 Dolara Dayandı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Eylül toplantısında piyasada iyimserliği yükselten açıklamalarda bulundu. Dünyanın en büyük üreticileri ve müttefikleri, bu yıl için günlük 6 milyon varil talep artışı beklentisini değiştirmedi.

Fakat 2022 yılında, küresel petrol talebinin günlük 4,2 milyon varil artışla, 100,8 milyon varile çıkması öngörüldü. Bu seviyenin pandemi öncesinin de üzerinde olması piyasada pozitif etki yarattı.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı, saat 17.00 itibarıyla 70,83 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 71 Doları Test Etti
Kaynak: Paratic Piyasalar

%1,56 artıda seyreden ham petrol, gün içinde 70,97 dolara kadar yükseldi. Bu fiyat Ağustos ayının başından bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu. Perşembe gününden bu yana ılımlı artış gösteren ham petrol, haftalık bazda %2,63 oranında yükseldi.

Bugün öğleden sonra gerçekleşen artışta, OPEC tarafından gelen açıklamaların etkisi oldu. Kurum Covid-19 virüsünde delta varyantı endişesinin devam etmesine rağmen petrol tüketiminin arttığını bildirdi.

2021 yılının ilk yarısında tüm dünyada petrol talebinde ciddi oranda artış olduğu aktarıldı. Raporda küresel petrol arzının, Ağustos ayında günlük 300 bin varil azalarak, 95,69 milyona gerilediği söylendi.

OPEC’in günlük üretimi 151 bin varil artışla 26,76 milyon varile çıktı. OPEC dışı ülkelerde ise 180 bin varil artan günlük üretim, 68,93 milyon varile ulaştı.

Saat 17.25 itibarıyla Brent türü petrolün varili %0,77 artıda işlem görüyor. 73,47 dolardan fiyatlanan Brent petrol, bugün 72,8 – 73,91 arasında dalgalandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum