Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol 77 Dolarla 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi

Petrol fiyatları ABD ile Çin’in stratejik rezervleri kullanıma sunacağı beklentisiyle düşüyor.
Ham Petrol 77 Dolarla 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları stratejik rezervlerin kullanılacağı haberleriyle kayıplarını genişletiyor. Küresel ölçekte çok fazla yükselen fiyatların, enflasyonist baskıları artırması üzerine, piyasa otoriteleri rezervlere odaklandı. Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi olan ABD’ye bir süredir bu konuda yönlendirme yapılıyordu.

Ayrıca dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’in de ortak hareket etmesi ile piyasanın dengeye kavuşacağı beklentisi oluştu. Dün ABD Başkanı Joe Biden’ın, Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede Çin’den stratejik petrol rezervlerini kullanıma açmasını istediği öğrenildi.

Fiyatlar bu gelişmenin ardından düşüşe geçerken, analistler kısa vadede kesin etki bekliyor.
Ham Petrol 77,35 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD türü ham petrol %0,28 düşüle 77,35 dolardan, Brent petrol %0,24 düşüşle 80,09 dolardan işlem görüyor. Ham petrol dün 77 dolardan kapandıktan sonra, bugün 76,45’e kadar geriledi. Bu fiyat, 7 Ekim’den bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu.

Fiyatlar son günlerde gerçekleşen düşüşün ardından bir haftada %4,60, bir ayda %6,18 oranında geriledi. Bir ayda ise %85 oranında prim yaptı. Uzmanlar Çin’den henüz bir açıklama gelmediğini ancak karar ne olursa olsun, ABD’nin yakın zamanda rezervleri kullanıma sunacağını düşünüyor.

ABD’nin iç tüketimde 90 gün yetecek, Çin’in ise 40-50 gün yetecek kadar petrol rezervine sahip olduğu biliniyor. İki ülkenin birlikte hareket etmesi halinde, fiyatların ciddi oranda gerilemesi bekleniyor.

GCM Yatırım, Avrupa’da yeniden tırmanışa geçen Covid-19 vakalarının da talep görünümünü bozarak, fiyatları aşağı çektiğini belirtti. Önümüzdeki dönemde 78 dolar altında kaldığı sürece düşüş isteğinin devam edeceği yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu