Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol IEA Raporunun Ardından 19 Dolara Geriledi

Uluslararası Enerji Ajansı’nın küresel talepte rekor düzeyde düşüş beklemesiyle, ham petrolün varili 18 yılın en düşüğüne geriledi.
Ham Petrol IEA Raporunun Ardından 19 Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasındaki olumsuz tablo Nisan ayının ikinci haftasında da devam ediyor. Dünya genelinde 2 milyon kişinin enfekte olduğu koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel petrol talebinde tarihi düşüşlerin olması fiyatların çakılmasına sebep oldu.

Geçen hafta Perşembe günü OPEC ve ortakları piyasadaki çöküşü durdurmak ve fiyatların yeniden yükselmesini sağlamak amacıyla üretim kesintisi anlaşmasına vardı. Meksika’nın kısa süreli sorun yaratmasının ardından ABD’nin bu ülkenin de yükünü karşılayacağını söylemesiyle Pazar akşamı, günlük 10 milyon varil üretim kısıntısı konusunda mutabakata varıldığı duyuruldu.

Buna göre Amerika, Meksika için öngörülen 400 bin varil kesintinin 300 bin varilini kendisi karşılayacak. Bunun sebebi ise Meksika’nın zaten ekonomik sıkıntı yaşamaları ve OPEC tarafından önerilen 400 bin varilin sadece 100 bin varillik kısmını kesebilecekleri yönünde açıklama yapmalarıydı. Anlaşmanın ardından petrol fiyatları sadece bir günlük bir toparlanma gösterdi.

Pazartesi günü 34 dolar ulaşan Brent petrolün varili Çarşamba günkü işlemlerde 27 dolara kadar geriledi. Bunun sebebi ise küresel talep kırılganlığının arz kesintisini gölgede bırakması oldu. Nitekim birçok emtia uzmanı fiyatların toparlanması için üretim kesintisinin tek başına yeterli olmayacağını defalarca vurgulamıştı.

Haftanın ortasına geldiğimiz şu saatlerde fiyatlardaki önlenemez düşüş devam ederken Uluslararası Enerji Ajansının açıkladığı Nisan Ayı Petrol Piyasası Raporu’na hep birlikte göz atalım.

International Energy Agency (IEA) 2020 yılında küresel petrol talebi günlük ortalama 9,3 milyon varil azalacağını öngördü.
Küresel Petrol Talebi
Kaynak: Uluslararası Enerji Ajansı

Raporda 187 ülkede uygulanan koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle, yaşamsal hareketliliğin durma noktasına geldiği, bunun da petrol talebine tarihin en sert düşüşü olarak yansıdığı söylendi. Nisan ayı raporunda, bir önceki değerlendirme döneminden bu yana tahminlerin 9,3 milyon varil daha aşağı çekildiği açıklandı.

Dünyanın 1930 yılındaki Büyük Buhran’dan bu yana en ciddi ekonomik kriz ile karşı karşıya olduğu belirtilen raporda, yılın ikinci yarısında seyahat kısıtlamaları kalksa bile petrol talebindeki rekor düzeyde düşüşün devam edeceği belirtildi.

Yılın ikinci çeyreğinde küresel petrol talebinin 23,1 milyon varil düşeceği tahmin ediliyor. OPEC ülkelerinin petrole olan talebinin ise ikinci çeyrekte 8,5 milyon varili üçüncüde 27,7 milyon varil ve son çeyrekte 30,8 milyon varil düşeceği öngörülüyor.

Petrol fiyatları küresel talebin daha da düşeceği beklentisiyle 18 yılın en düşük seviyesine geriledi.
Ham Petrol 19 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

IEA, küresel talepte bu yıl rekor düzeyde düşüş olmasını bekliyor. Fiyatlar OPEC anlaşmasına rağmen zaten düşüş eğiliminde hareket ederken, yapılan değerlendirmenin ardından 18 yılın en düşük seviyesine geriledi. Batı Teksas petrolü (WTI) 19,21 dolara, Brent petrol ise 27,96 dolara kadar çekildi.

Raporda bu yıl talepte rekor düzeyde düşüş olsa bile şirketlerin yatırım yapma zorunluluğu olduğunun altı çizildi. Ancak arama ve sondaj çalışmalarının bu yıl 2019’a kıyasla en az %32 oranında daralması bekleniyor.

Güncel Petrol Fiyatları ve Uzman Yorumları için Tıklayın

Yapılan açıklamada; “Finansal kaynakların azalması, petrol endüstrisinin dünyadaki temiz enerji geçişleri için gerekli bazı teknolojileri geliştirme yeteneğini de zayıflatmaktadır.“ ifadesine yer verildi.

Covid-19 krizinin atlatılması için daha çok zaman olduğu ve sektördeki daralmanın milyonlarca insanın da geçim sıkıntısı çekmesine sebep olacağı aktarıldı.

Bloomberg HT editörlerinden Gizem Uzuner ise fiyatlardaki düşüşü “Kara Nisan” olarak nitelendirdi. Uzuner, ABD’de üretici şirketlerin harcamalarında %40 tasarruf yapılması gerektiği yönündeki bilgi konusunda,  “Biz zaten şimdiye kadar Amerika’nın amiral gemileri olan Exxon ve Chevron’dan yatırım harcamalarını azalttığına dair haberler almıştık.” dedi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, önümüzdeki haftalarda fiyatlardaki düşüşün daha da sürmesini bekliyor. Ham petrolün varili sadece bir gün içinde %3,5’e yakın düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%