Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haftaya 94’le Güçlü Başlayan Dolar Endeksi Aylık %2 Arttı

Dolar endeksi bir yılın zirvesinin ardından yine 94 eşiğini aşarak haftaya güçlü başladı.
Haftaya 94’le Güçlü Başlayan Dolar Endeksi Aylık %2 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta 94,50 ile bir yılın en yüksek seviyesini kaydeden dolar endeksi, yeni haftaya 94,05 ile güçlü başladı.

Federal Rezerv’in Kasım ayından itibaren teşvikleri azaltacağı ve gelecek yıl faiz oranlarını artıracağı beklentileri arasında neredeyse bir yılın en yüksek seviyesine yakın kaldı.

TSİ 09.25’te yüzde 0,01 ekside seyreden dolar endeksinin gün içi aralığı 93.91 – 94.10 oldu.
DXY Haftaya 94 Başladı
KAYNAK: MarketWatch

5 günlük getirisi yüzde 0,70 olurken bir ayda yüzde 2 değer kazandı. Yıl başından bu yana ise yüzde 4,5 artış kaydetti. Bununla birlikte bir yılda yalnızca yüzde 0,50 arttı.

Cuma günü açıklanan veriler içinde ABD’de hem kişisel harcamalar hem de çekirdek PCE fiyatları Ağustos ayında beklenenden fazla yükseldi.

Fed’in son dönemde iyice artan daralma sinyalinden ve faiz artırımı işaretlerinden sonra PCE Fiyat Endeksi’nde keskin bir düşüşün dolar rallisini durdurabileceği düşünülüyordu. Ancak düşüş olmadı ve dolardaki ralli sürdü.

Bu haftanın beklenen verileri arasında ise iş gücü rakamları var. Beklenti ABD ekonomisinin Eylül ayında 460 bin iş ekleyeceği yönündeyken bunun FED’in yıl sonundan önce daralmaya başlaması için yeterli olacağı düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu